ТУНИС - ЏЕРБА

Поаѓања од Софија

ЏЕРБА

 

Џерба се простиира на површина од 514 квадратни километри и е најголемиот остров во Северна Африка, кој се наоѓа во заливот Габес, во близина на брегот на Тунис. Населена од 158.941 жители и со просечна дневна температура од 20 °C , особено е атрактивна дестинација во текот на целата година.

 

Ако барате совршено бегство на плажа, Џерба е вашата дестинација за одмор. Главниот островски град Houmt Souk има стар градски кварт кој е лавиринт од варосани куќи. Атракција е сам по себе, со многу можности за шопинг за оние кои сакаат да се одморат од плажата. Но, токму долгите, песочни плажи на брегот надвор од градот се најпопуларниот белег на островот. Урмини палми и долги песочни плажи се идеално место за бегство на идеален одмор и остварување на мечтите.

 

Попладневните часови можете да ги поминете во прошетка по продавници со автентични сувенири во центарот на градот, во античкото соседство Хоумт Соук или да ги посетите музеите и историските споменици кои биле сведоци на минување на различни цивилизации. Најпосле, можеби ќе сакате да уживате во миризлив чај од нане во некоја од популарните кафетерии.

ХОТЕЛИ ВО ЏЕРБА

TUI MAGIC LIFE PENELOPE 4* – Djerba, Tunis

TUI Magic Life Penelope 4* се наоѓа на прва линија, на мирната плажа Сиди Мехрез. Центарот на градот е оддалечен околу 5 километри, а аеродромот е на само 25 километри. (околу 40 мин.). Хотелот нуди: ...

TUI BLUE PALM BEACH PALACE 5* – Djerba, Tunis

TUI BLUE Palm Beach Palace 5* се наоѓа во источниот дел на Џерба, на песочна плажа со приватен дел од 200 метри. Најблискиот град Мидун е оддалечен приближно 6 километри, најблискиот терен за ...

WELCOME MERIDIANA 4* – Djerba, Tunis

Благодарение на одличната локација, во срцето на туристичката област на островот Џерба, 22 км од Khumt Souk и 32 km од аеродромот, хотелот овозможува лесен пристап до најзначајните ...

ЛЕТО 2023

*28.02.23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

HARI CLUB BEACH Resort 4* – Djerba, Tunis

Hari Club Beach Resort Djerba 4* е реновиран 2019та година. Се наоѓа на првата линија, на јужниот брег на островот Џерба, во Агир и е на само 1,5 км од центарот на селото. Хотелот располага со вкупно...

VINCCI HELIOS Beach&Spa 4* – Djerba, Tunis

Vincci Helios Beach 4* е НОВО одморалиште од ланецот Vincci Hotels во Џерба, Тунис. Централно лоциран, на првата линија, на една од прекрасните плажи на Џерба. Со површина од 9...

SENTIDO DJERBA Beach 4* – Djerba, Tunis

Хотел Сентидо се наоѓа на плажата Џерба во Тунис, на околу 6 км од центарот на Мидун, до центарот на Хоумт Сук, приближно 15 км. Аеродромот е оддалечен околу 25 километри. Благодарение на ...

DJERBA GOLF Resort&Spa 4* – Djerba, Tunis

Djerba Golf Resort & Spa 4* се наоѓа на самиот брег, 200 m од прекрасната плажа со бела песок Сиди Марез, 5 km од Midoun, 18 km од Khumt Souk и 25 km од аеродромот. Хотелот располага со ...

VINCCI DAR MIDOUN 4* – Djerba, Tunis

Vincci Dar Midoun 4* се наоѓа во туристичката област на градот Мидун, во близина на најдобрата песочна плажа на островот Џерба, опкружен со палми и зеленило. Хотелот е на помалку од ...

ЛЕТО 2023

*27.02.23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel