БАНСКО

ЗИМА 2023 / 2024

БАНСКО

 

Банско е рекреативен скијачки центар сместен на северо-источните падини на планината Пирин, на надморска височина од 925 м. Лежи на реката Глазне, а највисокиот врв Вихрен е со надморска височина од 2914 м. Од Софија е оддалечен 165 км, а од границата со Македонија 50 км. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската – 1000 м.

Последните десетина години градот доживеа градежна експанзија, така да понудата е навистина голема и за сечив џеб. Ски центарот нуди голем број на механи, кафетерии и барови, ноќни клубови, одлично снабдени маркети, продавници… Во близина на Банско ски центарот се и Бања Банско и Бања Добриниште, каде можете да уживате во благодетите на термалните лековити извори. На 10 км од Банско кон Разлог е и еден од најголемите голф терени во регионот.

Ски центарот Банско е препорака за сите генерации, за врвните скијачи но и за оние кои не скијат, поради големата и разновидната понуда. 

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

Hotel OLYMP *** – Bansko

Hotel Olymp се наоѓа на 10 минути одење до центарот на Банско и 1,9 km оддалеченост од жичарата, до која постои бесплатен трансфер со ски-бус. Отворен базен е достапен за гостите во летниот период, а сите соби имаат бежичен интернет.

RIVERSIDE Hotel & Spa **** – Bansko

Хотелот е на 1,6 км оддалечен од гондолата. Го одликува уникатен архитектонски стил, близината на стариот центар на Банско, близината на рестораните, баровите и маркетите. Содржините ...

Hotel LION **** – Bansko

Hotel Lion нуди убаво уредени соби, елегантен ресторан со бар и бифе, како и spa i wellness центар. Оддалечен е само 500 м од гондолата и околу 1 км од центарот. Содржините на ...

Aparthotel LUCKY ***** – Bansko

Содржини: спа центар /ледена соба, парна бања, релакс зона, џакузи, контрастен туш, теретана, затворен био базен со темп. 33°С, детски базен, базен со солта од Мртво море, солена пештера со хималајска сол/...

Hotel FRIENDS *** – Bansko

Hotel Friends е сместен на 500 м од гондолата и на 5 мин. од центарот на Банско, во близина на главното шеталиште. Содржини: бежичен интернет, паркинг, бар, ресторан, парна бања, џакузи, сауна, мини-маркет...

Hotel Sport **** – Bansko

Хотелот е сместен недалеку од жичарата, ски ин-ски аут хотел и е на пешачка оддалеченост од центарот на Банско.  

Hotel ZARA **** – Bansko

Hotel Zara се наоѓа на 900 м од жичарата и 800 м од центарот. Содржините на објектот: ски остава, паркинг со доплата, надворешен базен /сезонски/, внатрешен базен, џакузи, релакс соба, парна бања, сауна...

Aparthotel BELVEDERE HOLIDAY CLUB 4* – Bansko

Комлексот се состои од 3 згради, во непосредна близина на трговски центар. Комплексот Belvedere Holiday Club се наоѓа на само неколку чекори од гондолата, до каде што во зимскиот период нуди трансфер ...

Hotel REGNUM ***** – Bansko

Apart-hotel Regnum Bansko е сместен во подножјето на Пирин планина, на 400 м од гондолата и 900 м од центарот на Банско. Содржи: спа центар /сауна, парна бања, базен, детски базен, отворен базен /сезонски/, џакузи,....

Hotel TRINITY RESIDENCE 4* – Bansko

Trinity Residence Bansko се наоѓа на 10 мин од ски лифтот, главната трговска улица е на само 50 м од хотелот. Хотелски содржини: ски остава, базен, детски базен, релакс соба, парна бања, џакузи, сауна, билијар, бар, ресторан, бежичен...

PARK Hotel PANORAMA *** – Bansko

Сместен под снежните врвови на Пирин планина, на кусо растојание од скијачките патеки од светска класа и главниот ски-лифт, Парк хотел Панорама *** има уникатна локација. Комплексот се ...

MPM GUINNESS Hotel **** – Bansko

Сместен е на помалку од 300 м од жичницата. Хотелот нуди СПА центар, затворен базен, ресторан, бесплатен бежичен интернет, бесплатен паркинг и трансфер до гондолата. Сите соби имаат ТВ со кабловски канали, простор ...

GRAND ROYALE Apartment Complex & Spa – Bansko

Апартманскиот комплекс Grand Royale се наоѓа на 600 м од најблиската жичница и на 1,3 км од центарот на Банско. Содржини: затворен базен, спа центар /сауна, џакузи, парна бања, релакс зона/, теретана, детско игралиште, игрална, бежичен интернет, лоби...

PIRIN GOLF Hotel & Apartments – Razlog, Bansko

Hotel и spa Pirin Golf  се наоѓа на 12 км од ски лифтот во Банско. Во зимскиот период, хотелот организира трансфер до ски терените, на секој час во текот на денот. Нуди 2 голф терени, голф академија, 7 базени, ...

ASPEN GOLF & SKI Resort *** – Bansko

Aspen Golf and Ski  е сместен во убава и мирна Разлошка долина, на 10 мин возење до Банско. Голф терените се на само 300 м оддалеченост. Комплексот се состои од 1 главна зграда и 2 одделни блока, Aspen Suites и ...

PLATINUM Hotel&Casino **** – Bansko

Hotel Perun & Platinum Casino Bansko се наоѓа на 500 м од гондолата. Содржини: отворен и затворен базен, сауна, амам, џакузи, теретана, паркинг, бежичен интернет, 3 ресторана, лоби бар, вински ...

Hotel ICEBERG *** – Bansko

Hotel Iceberg Bansko се наоѓа на само 8 min одење од гондолата. Хотелот нуди бесплатен трансфер, Spa центар со затворен базен, џакузи, амам, масажи, сауна, теретана, парна бања/, ресторан, ски остава, паркинг,...

IVAN RILSKI Apartments & Spa Hotel **** – Bansko

Хотелот е сместен на само 1000 м од ски лифтот. Комплексот се состои од хотелската главна зграда и 4 апартмански згради, SPA центар со најголем внатрешен базен во градот. 

Premier Luxury Mountain Resort ***** – Bansko

Premier Luxury Mountain Resort е хотел со 5* од ланецот на  Small Luxury Hotels of the World. Оддалечен е околу 600 м од гондолата до каде нуди трансфер за своите гости. ...

ORES Boutique Hotel ***** – Bansko

Хотел Орес е мал бутик хотел со 5 ѕвезди во Банско, кој комбинира дизајн на топли земјени бои и гостопримлив дух. Хотелот се наоѓа во омилениот дел од градот на скијачите, на само две минути одалечен од гондола-лифтот и на непосредна...

St GEORGE Ski & Holidays**** – Bansko

Хотелот нуди бесплатен паркинг, превоз до жичарата во зимскиот период, голем Спа центар релакс зона, парна бања, инфрацрвена сауна, арома сауна, базен, џакузи и велнес третмани со доплата, лоби бар, ресторан, остава за ски опрема, ...

Aparthotel MURITE **** – Bansko, Razlog

Хотелскиот комплекс и спа центар Murite Club е сместен во долината Разлог. Комплексот се состои од 4 згради, главната Azalia, згради Orchidea, Kamelia и Jasmin. Во главната е спа и велнес центар со бесплатен затворен базен ...

Aparthotel CASA KARINA ****– Bansko

Casa Karina е сместена во подножјето на Пирин планина, на само 100 м од гондолата. Располага со кафе бар, ресторан, базен, сауна, парна бања. Бањарките се наплаќаат. За децата ...

Apart-Hotel ROYAL PARK & SPA **** – Bansko

Хотелот Royal Park & Spa е составен од главна хотелска зграда и апартманскиот комплекс. Содржините на објектот: лифт, ски остава, паркинг, 24 ч рецепција, базен, теретана, сауна, бар, ресторан, ...

GRAND Hotel Bansko **** – Bansko

Grand Hotel Bansko е хотелски комплекс со 4*, лоциран на влезот во Банско, на само стотина метри од центарот и на 5 мин возење до ски лифтот. Хотелот има обезбедено бесплатен трансфер за своите...

KATARINO SPA Hotel **** – Bansko

Hotel & spa centar Katarino се наоѓа во подножјето на планината Рила, на 8 km од Банско и 2 km од Разлог. Нуди модерен спа центар, тениски терен, теретана, куглана и внатрешен и надворешен базен, меѓусебно ...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel