БОРОВЕЦ

ЗИМА 2022/2023

БОРОВЕЦ
 

Боровец, познат и како Чамкорија до средината на 20. век, бил популарно бугарско планинско одмаралиште во софиска област, на северните падини на планината Рила, на надморска височина од 1350 метри. Оддалечен 10 км од Самоков, 73 км од Софија и 125 км од Пловдив.

Боровец е најстар зимски центар во Бугарија со историја која датира од 1896 година. Основан кон крајот на 19. век како ловиште за бугарските кралеви, постепено се развил во модерен ски центар со хотели, ресторани, барови и мрежа на ски-патеки и жичници долж падините на планината Рила. Одмаралиштето два пати било домаќин на Светскиот куп во алпско скијање (1981 и 1984 година), додека патеката за биатлон е една од најдобрите на светот.

Ски-центарот е на надморска височина од 1350 m. 58 км обележени патеки ги покриваат северните падини до надморска височина од 2560 м, са помали патеки кои завршуваат во близина на хотелите.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

Hotel BOROVETS GREEN *** – Borovets

Hotel Borovets Green се наоѓа на 1 км оддалеченост од центарот на ски резорт Боровец и 900 м од ски лифтот до кој што има обезбедено бесплатен трансфер за своите гости. Во понуда се 90 сместувачки ...

Hotel SAMOKOV **** – Borovets

Опкружен е со борова шума, на 100 м од гондолата. Hotel Samokov е сместен на 1.300 m надморска височина. Од хотелските содржини тука се: куглана, билијар и пинг-понг, спа центар со парна бања, амам, сауна, ...

Hotel BOROVETS HILLS – Borovets

Borovets Hills е сместен во мирниот дел на Боровец, на 800 м од ски патеката Јастребец. Сите соби се со балкон, клима, ТВ со сателитски канали, бесплатен бежичен интернет, а купатилата и тоалетите се одделени. ...

НАСКОРО

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel FESTA WINTER PALACE 5* – Borovets

Хотел со 5 ѕвезди, Festa Winter Palace, сместен во подножјето на планината Рила, на само неколку стотини метри о ски патеки и жичарата. Хотелот е со директен излез на ски патека.

MURA BOUTIQUE Hotel By Asteri Hotels **** – Borovets

Hotel Moura е сместен во самиот центар на Боровец. Хотелот нуди: ресторан, лоби бар со камин и тераса, теретана, надворешен базен /само сезонски/, билијар, ски остава, детска игрална,...

Hotel IGLIKA PALACE **** – Borovets

Hotel Iglika Palace е сместен во центарот на Боровец, на само 100 м од ски лифтот. Хотелот нуди бесплатен бежичен интернет, затворен базен со спа центар (сауна, парна бања), ресторан, лоби и коктел бар,...

ЗИМА 2022 / 2023

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel EDELWEISS *** – Borovets

Hotel Borovets Edelweiss е лоциран на околу 900 m од центарот и ски лифтот. Хотелот има бесплатен бежичен интернет во јавните простории, паркинг, ресторан и лоби бар, ТВ, трансфер до ски лифтот, 24-часовна рецепција, ски школа, сеф, сауна,...

НАСКОРО

Повеќе

Hotel LION **** – Borovets

Hotel Lion се наоѓа во мирниот дел на Боровец. Реновиран е и нуди внатрешен базен, трансфер до жичарата, комфорни соби, вкусна храна и професионална услуга... 

ЗИМА 2022 / 2023

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel RADINA’s WAY – Borovets

Хотелот нуди wellness центар, ресторан и лоби бар.  Се наоѓа на 1.6 од гондолата. Сите соби се со ТВ со кабловски канали, бесплатен бежичен интернет, мини-бар и купатила од мермер.  Хотелот Radina's Way има тераса за сончање ...

Hotel FESTA CHAMKORIA **** – Borovets

Hotel Festa Chamkoria, опкружен со стари борови дрвја, на 1600 м од жичарата. Хотелски содржини се: затворен базен, фитнес центар и сауна, ресторан, ноќен и лоби бар, бесплатен бежичен интернет, бесплатен паркинг.

НАСКОРО

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel RILA **** – Borovets

Се наоѓа на крајот од скијалиштето и на само 100 м од гондолата. Хотелот има Спа центар, неколку ресторани и клубови, бесплатен паркинг и бежичен интернет во заедничките простории.

ЗИМА 2022/23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Villas YAGODA & MALINA *** – Borovets

Yagoda Villas се сместени на 2 km (околу 30 мин. пешачење) од центарот на Боровец. Вилите се опкружени со борови дрвја и погодни се како за фамилии, така и за групи пријатели

НАСКОРО

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel BOR *** – Borovets

Hotel Bor е еден од првите хотели во ски центарот Боровец. Лоциран е во стариот центар на резортот, на само 900 m од ски лифтот. Реновиран 2016 год. Нуди 48 двокреветни соби и 3 апартмани. Хотелот има бесплатен бежичен интернет во јавните простории...

НАСКОРО

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel FLORA 4* – Borovets

Flora Hotel & Apartment Complex е лоциран во централниот дел на Боровец, на само 100 m од централната ски гондола Yastrebets и Martinovi baraki и Sitnyakovo Express. Хотелскиот комплекс се состои од 2 главни ...

НАСКОРО

Повеќе

YANAKIEV CLUB Hotel **** – Borovets

YANAKIEV CLUB HOTEL е сместен на идеална локација, покрај самата ски патека во центарот на Боровец. Хотелот нуди 34 двокреветни соби и 6 апартмани. Сите сместувачки единици се со балкон со преубав поглед...

НАСКОРО

Повеќе

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright Art of Travel