ПАМПОРОВО

ЗИМА 2022 / 2023

ПАМПОРОВО

 

Туристички центар Пампорово e позната ски дестинација со над 85-годишна историја. Сместен е централно на Родопите – на 1650 м. н.в, во подножјето на врвот Снежанка. Пампорово се наоѓа на 15 км од градот Смолјан, на 10 км од градот Чепеларе и на околу 90 км од градот Пловдив. Климата во регионот е умерена со меки зими и над 240 сончеви денови во годината. Средната годишна температура е 5.5 °C.

Ски сезоната започнува во декември и продолжува до крајот на април. Во зимата снежната покривка достигнува над 2 м. Воздухот богат со негативни јони погоден е за рехабилитација на респираторни заболувања, заболувањата на нервниот систем и метаболизмот. Родопските специјалитети се познати по тоа дека се неверојатно вкусни, па и најголемите сладокусци ќе уживаат во гастрономските специјалитети на регионот.

Телевизиската кула Снежанка е симбол на Пампорово и Родопите. Височината на кулата е 156 м, располага со панорамска тераса, од која се пружа преубава гледка. На 400 м оддалеченост од кулата, 2017-та година е изграден видиковец „Три планини“ од каде се гледаат трите планински масиви: Родопите, Рила и Пирин. Уште еден видиковец, по име Орфееви скали можете да посетите, а во неговото подножје се Смолјанските езера, до кои можете да дојдете и со лифт.

WINTER 2022/2023 PAMPOROVO SKI SERVICE SOLD BY VOUCHER

15% ПОПУСТ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА НА ПАКЕТИ И УПЛАТА ДО 30.11.2022

*ПОПУСТОТЕ НЕ ВАЖИ САМО ЗА ИНДИВИДУАЛЕН Lift pass

 

* Lift pass for clients accommodated in Orlovets and Perelik includes shutlle bus to first station.

 

– All rates are valid only in case of provided list /with names, hotels and services/ by e-mail at least 3 days prior arrival of the tourists.
– Individual lift passes and lift passes in package include shuttle bus service between 2 ski areas – Pamporovo and Mechi Chal
– Children up to age of 6,99 use all lift facilities in Pamporovo resort free of charge with companion, but pay for ski equipment and ski school.

Early Booking:
– Special EBD offer: 15% discount from the above prices for packages ordered with lists till 30.11.22 and paid 100% (NOT valid for Individual Lift pass/1/)

Information about the packages:
– Full ski / snowboard pack includes: lift pass, ski or snowboard equipment, ski group tuition – 4 hours per day or snowboard school – 2 hours per day.
– Small ski / snowboard pack (А) includes: lift pass and ski or snowboard equipment.
– Small ski / snowboard pack (B) includes: lift pass, ski group tuition – 4 hours per day or snowboard school – 2 hours per day.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

MALINA VILLAGE *** – Pamporovo

Malina Village се наоѓа во близина на ски лифтот. Нуди 30 комплетно опремени и удобни дрвени куќички во текот на целата година. На долниот кат се дневна соба, трпезарија, кујна и купатило, а на горниот кат се ...

Hotel SNEZHANKA *** – Pamporovo

Hotel Snezhanka се наоѓа во центар на ски центар Пампорово. Хотелот е постар, но позитивните детали се голем внатрешен базен и пространи заеднички простории. Од хотелските содржини во понуда се: детски клуб...

Hotel ORPHEUS **** – Pamporovo

Hotel Orpheus се наоѓа на само 200 м од ски лифтот  и на 300 м од центарот на Пампорово. Сите соби имаат бесплатен бежичен интернет, ТВ со кабловски канали, а некои се со балкон. Содржините на хотелот се: Спа центар ...

10% ПОПУСТ

*31.03.23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel FINLANDIA 4* – Pamporovo

Hotel Finlandia е на само 800 m од ски лифтот и на пешачка оддалеченост од центарот на Пампорово. Хотелот нуди спа центар со базен. Ресторанот е со капацитет од 130 места, каде се појадокот и вечерата служат на шведска маса...

Hotel KAMENA *** – Pamporovo

Hotel Kamena 3* е позициониран централно во ски резортот Пампорово. Опкружен со густа четинарска шума, идеален е за мирен семеен одмор, но и за поголеми друштва. Се работи за помал хотел со ограничени...

Hotel PERELIK ***** – Pamporovo

Hotel Perelik е централно позициониран. Неодамна е реновиран и се здобил со уште една ѕвездичка. Ресторанот на хотелот е со капацитет до 450 места. Лоби барот работи 24 часа, а во понуда се и 2 ноќни бара ...

MPM MERRYAN Hotel *** – Pamporovo

MPM Merryan Hotel е позициониран централно во ски центарот Пампорово. Опкружен со шума, сите соби со поглед на планина. Хотелот нуди: ресторан, бар, бесплатен бежичен интернет кај рецепција и во лобито,...

20% ПОПУСТ

*31.03.23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel PAMPOROVO **** – Pamporovo

Hotel Pamporovo 4* е сместен во срцето на Родопските планини, на само 600 м оддалеченост од ски лифтот Студенец, до кој што има обезбедено бесплатен трансфер за своите гости. Хотелот нуди: 2 ресторани...

MURSALITSA Hotel *** – Pamporovo

MPM Mursalitsa Hotel е сместен во мирниот дел, опкружен со борова шума, на 500 m од ски терените. Центарот на Пампорово е оддалечен 5 км. Хотелот нуди: ресторан со тераса, бар, спа центар со внатрешен базен, ...

Hotel DAFOVSKA 3* – Pamporovo

Hotel Dafovska e сместен во центарот на Пампорово. Сопственичката на хотелот е олимписка шампионка во  биатлон во Нагано ’98 Екатерина Дафовска. Хотелските содржини се: ресторан, бар, бежичен интернет...

ЗИМА 2022/23

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel ORLOVETZ 5* – Pamporovo

Hotel Orlovetz се наоѓа во центарот на Пампорово со преубав поглед на Родопските планини. Од хотелските содржини во понуда се: тераса во градина, ски остава, внатрешен базен, теретана, парна бања, ...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright Art of Travel