Tui Magic Life Penelope **** - Djerba, Tunis

ПРОЛЕТ - ЛЕТО - ЕСЕН 2023 / Џерба - Тунис - авио од Софија

УСЛУГА

All

Оддалеченост од плажа

На плажа

Тунис

Џерба>Хотели

ЏЕРБА – ТЕРМИНИ ОД 01. МАЈ ДО 23. ОКТОМВРИ 2023

TUI Magic Life Penelope 4*

8 дена / 7 ноќевања

 

TUI Magic Life Penelope 4* се наоѓа на прва линија, на мирната плажа Сиди Мехрез. Центарот на градот е оддалечен околу 5 километри, а аеродромот е на само 25 километри. (околу 40 мин.). Хотелот нуди: 4 ресторани; 4 барови; сопствена песочна плажа; надворешни базени, детски базен и внатрешен базен; водни тобогани; 5 тениски игралишта; фудбалски терени; 5 одбојкарски терени; фитнес центар и 6-дневна фитнес програма; спортови на вода; стрелаштво; пикадо; пинг понг; аеробик; јога, салса, зумба, пилатес и други; тематски забави; жива музика; летно кино; мини клуб MAGIC (3-6 години); детски клуб MAGIC (7-9 години); клуб на млади (10-12 години); тинејџерска зона; спа центар, масажи; центар за убавина; фризер. Ако сакате тенис, TUI Magic Life Penelope 4* е вистинското место за тениски одмор. Комплексот има пет тениски игралишта со под од кварцен песок и осветлување. Можете да изнајмите опрема и ангажирате професионален тениски тренер. 5 пати неделно групна обука за почетници и напредни, се нуди индивидуална обука како и обука за деца и тинејџери. Може да се приклучите и на организираните турнири.

Посебно внимание се посветува на децата. Хотелот нуди различни активности за деца и млади од сите возрасти: MAGIC Mini Club (3-6 години) – мини диско 6 пати неделно, мини вечера, мини кино; Детски клуб MAGIC (7-9 години) – тематски денови (на пр. Ден на пиратите) еднаш неделно, детски вечери 2 пати неделно, фудбал, стрелаштво; Младински клуб (10-12 години) – младинска ноќ 3 пати неделно, турнир во видео игри на големите екрани еднаш неделно, фудбал, стрелаштво; Тинејџери (13-16 години) – специјално опремен тинејџерски простор, тинејџерска ноќ 6 пати неделно, часови по танц, фудбал, стрелаштво, часови по фитнес, турнир во видео игри на големи екрани еднаш неделно, тивка забава еднаш неделно, тинејџерски одмор Видео;
Детски базен со тобогани, покриено игралиште, бебешко катче во главниот ресторан, бебешко креветче бесплатно. 

Хотелот располага со стандардни двокреветни соби, фамилијарни соби, бунгалови и апартмани. Стандардните соби имаат максимален капацитет од 3 возрасни лица. Нивната приближна површина е 20 m², последно целосно реновирање 2020 година. Стандардните соби имаат: 1 брачен кревет, 1 софа (75×180 cm), бебешко креветче: бесплатно; Клима уред: индивидуално прилагодлив, со централна контрола; сеф: без доплата; Минибар: вода при пристигнување/доколку е потребно и безалкохолни пијалоци при пристигнување; Телефон; Wi-Fi: бесплатно; сателитска ТВ; Услуга во соба: на барање, доплата; Чистење: секојдневно; Туш, WC, фен; Балкон или тераса: со гарнитура за седење; Соба за непушачи, Фамилијарните соби се наоѓаат во главната зграда. Површина околу 40 m², со последно комплетно реновирање 2020 година. Се состојат од 2 двокреветни соби со поврзувачка врата. Максималниот капацитет е 4 возрасни: 2 брачни кревети со софа (75×180 cm), бебешко креветче: бесплатно. Клима уред: индивидуално прилагодлив, со централна контрола, сеф: без наплата, минибар: вода при пристигнување/ако е потребно и безалкохолни пијалоци при пристигнување, телефон, Wi-Fi: бесплатно, сателитска ТВ, услуга во соба: на барање, доплата, чистење: дневно, туш, WC, фен, балкон или тераса: со гарнитура за седење. 

Се ВКЛУЧЕНО: Богата шведска маса за појадок, ручек и вечера, закуски и сендвичи, торти/слатки, 24-часовни безалкохолни и алкохолни национални пијалоци, како и безалкохолни пијалоци, пиво, трпезно вино, кафе и чај, понудени на шведска маса (со главни оброци). 

Специјализирани ресторани се вклучени еднаш неделно (со резервација, по достапност). 

*Менаџментот го задржува правото да направи какви било промени на горенаведениот концепт поради временските услови, барањата на гостите и вишата сила итн. – без претходна најава.

ЏЕРБА – 2023 ГОДИНА

Чартер програма од Софија

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ:  12.06.2023, 19.06.2023, 26.06.2023, 03.07.2023, 10.07.2023, 17.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023, 07.08.2023, 14.08.2023, 21.08.2023, 28.08.2023, 04.09.2023, 11.09.2023, 18.09.2023, 25.09.2023, 02.10.2023, 09.10.2023, 16.10.2023, 23.10.2023

Цените се движат од:

725 еур по лице во стандардна двокреветна соба со поглед на градина – услуга се вклучено

Максимум капацитет на собите е 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год или 3 возрасни

Од 1560 еур во фамилијарен бунгалов – услуга се вклучено

фамилијарната соба е за 2 возрасни + 2 бебиња до неполни 2 год 

Од 2150 еур во фамилијарна соба – услуга се вклучено

фамилијарната соба за  3 возрасни 

Максимален капацитет на собата е 4 возрасни

Цената вклучува:

авио билет со вклучен чекиран багаж 20 кг и рачен багаж 5 кг и аеродромски такси

7 ноќевања на база се вклучено

трансфер аеродром-хотел-аеродром на дестинацијата

претставник на партнерската агенција на бугарски јазик

 

Цената не вклучува:

задолжителна доплата за таксата за гориво /разликата во цената/ 21 ден пред поаѓање

боравишна такса

факултативни излети

СЛИКИ И УСЛОВИ

Цената вклучува:

Авионски билет Бугарија – Џерба – Бугарија, вклучувајќи аеродромски такси;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж до 5 kg 
7 ноќевања на база All Inclusive;
Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра и помош од Евроинс, со покриен ризик од COVID-19;
Претставник на тур-оператор.

 

Цената не вклучува:

·       PCR тест или Антиген тест /вид на тест во зависност од моменталната состојба/

·      3 туниски динари по лице по ноќевање – плаќање на рецепција

·       Такса за гориво  – корекција 21 ден пред поаѓање – задолжителна доплата;

 

Ред на летање: (подлежи на промена) локално време

Превозник: European Air Charter

Софија – Џерба: / 08:15 – 08:45 ч.
Џерба – Софија: 09:45 – 14:20 часот.

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром: околу еден час  по правец со автобус.

 

Услови за резервација:

·       Депозит 50% со резервација;

·       Доплата 30 дена пред поаѓање;

Цените се валидни за плаќање во готово или на фактура во денарска противвредност по курс 1 еур=62 ден.

Пенали за отказ:

·       30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице;

·       30-22 дена пред поаѓање 30% пенали;

·       Под 21 ден 100% пенали.

 

ВАЖНО:

1.Минимален број пријавени лица за реализација на патувањето е 150. Во спротивно организаторот го задржува правото на отказ на програмата најдоцна 21 ден пред поаѓање.

2. Пасошот треба да е со важност мин. 6 месеци од денот на завршување на програмата.

 

ВАЖНО: За да влезете на територијата на Тунис, постојат следниве барања:
Обезбедување на сертификат за вакцинација по завршување на комплетен циклус на вакцинација (2 дози). Ве молиме направете 2 копии и НЕ го давајте оригиналот.
Валидност на вакцините:
За вакцини со две дози: не помалку од 7 дена по втората доза.
или
Негативен резултат од PCR тест за COVID-19, преведен на англиски и направен до 48 часа пред пристигнувањето во Тунис;
или
Негативен резултат од Антигенскиот тест за СОВИД – 19, преведен на англиски и направен до 24 часа пред пристигнувањето во Тунис;
Децата на возраст под 18 години се ОСЛОБОДНИ од горенаведените документи.

 

Екскурзиите се на бугарски јазик за минимум 25 лица.

Откријте ја Џерба 
Римски остатоци, главен град на островот и крокодили – оваа екскурзија би можела да се сумира со еден збор – Џерба. Ќе го посетите главниот град, Хумт Соук, „глиненото“ село Гуелала, сината птица Ла Гриба и ќе завршите во Џерба Експлоре – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран. За време на патувањето, ќе уживате во античка архитектура и вкусен ручек (не се вклучени пијалоци). Сè започнува со фото-пауза на дрвен римски пат, низок камен мост од 1. век од нашата ера. Продолжуваме кон Гуелала да уживаме во познатиот центар за глина и керамика. Можност да ги купите познатите теракотни чинии и други сувенири во продавниците, како и да дознаете повеќе за берберскиот начин на живот. Следната станица е Гриба – најстарата синагога во Тунис. Откако се восхитувавме на стотиците украсни сини плочки и сводови, продолжуваме кон Humt Souk – главниот град на Џерба. Прошетајте низ лавиринтот на улиците и пазарите и потопете се во атмосферата. Се пролжува со ручек и посета на Djerba Explore Park – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран со над 400 нилски крокодили…

Повеќе информации:

  • Цена 52 еур по лице /деца до 12 год 26 еур/

– цената вклучува посета и влезница во музејот Гуелала – еден од најинтересните музеи во цел Тунис.

 

Пиратско крстарење со островот Фламинго

Заминете од островот Џерба на крстарење по Медитеранот кон островот Фламинго на пиратски брод. Ќе имате доволно време и за пливање. Покрај тоа, вклучена е и вкусна храна. На реплика на пиратски брод, авантурата започнува во моментот кога ќе запловите. Седнете на палубата и гледајте шоу со сабја/нож или одете на риболов на крстарење до островот Фламинго. Посебни се погледите кои ве очекуваат: бела песок, сламени колиби и плитки сино-зелени води. Само оставете го бродот да се закотви и можете да правите што сакате – да пливате, да легнете на брегот или да пиете пијачка под сенка додека ве забавуваат локалните островски музичари. Ручек со вклучени безалкохолни пијалоци, по што ќе можете повторно да пливате пред враќањето. 

Повеќе информации:

Цена 29 еур по лице /деца до 12 год 14,5 еур/

– островот Фламинго не е друг/различен остров, туку посебно место на Џерба (ова е едно од имињата по кои островот е познат уште од античко време);

– патувањето од пристаништето е околу 1 час во еден правец;

– не е обезбедена опрема за нуркање – маска, нуркач или перки;

– алкохолните пијалоци се забранети.

 

Татуин – Шенини (Берберијци и Војна на ѕвездите)

Џерба-Римски мост – Солено Езеро до Зарзис – Песочна дина – Шенини – пазар Татуин – Ксоурс – Џерба

За време на оваа екскурзија ќе ја откриете пустината на Тунис од друга гледна точка, од гледна точка на Берберите. Ќе стапнете во Xours – древна тврдина на туниските Бербери, каде што нашле засолниште и спас за време на инвазијата на разни номадски племиња. Во денешно време е атракција за многу туристи. Во цената на екскурзијата е вклучен ручек без пијалоци.

Цена 55 еур по лице /деца до 12 год 27,5 еур/

 

Можеби ќе Ви се допадне

Hotel PAMPOROVO **** – Pamporovo

TZOULI 2 – Jerisos, Atos

VERA LILI – Limenas, Thassos

PORTO NIKITI BLUE GREEN – Nikiti, Sithonia

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel