Sentido Djerba Beach **** - Djerba, Tunis

ПРОЛЕТ - ЛЕТО - ЕСЕН 2023 / Џерба - Тунис - авио од Софија

УСЛУГА

All

Оддалеченост од плажа

На плажа

Тунис

Џерба>Хотели

ЏЕРБА – ТЕРМИНИ ОД 10. АПРИЛ ДО 23. ОКТОМВРИ 2023

Sentido Djerba Beach Resort 4*

8 дена / 7 ноќевања

 

Хотел Сентидо се наоѓа на плажата Џерба во Тунис, на околу 6 км од центарот на Мидун, до центарот на Хоумт Сук, приближно 15 км. Аеродромот е оддалечен околу 25 километри. Благодарение на неговата совршена локација, хотелот ви овозможува пристап до различни активности. Хотелот е на плажа и погоден за семејства. Располага со 2 базени, салон за убавина и спа центар со турска бања. Хотелот нуди: 24 часовна рецепција; бесплатни чадори и лежалки на плажа и базен; лоби бар; бар покрај базен; главен ресторан; снек бар; фитнес; пикадо; тениско игралиште; бесплатен Wi-Fi интернет пристап е обезбеден во сите делови; турска бања/хамам; игралиште; соба за игри; пинг понг; терен за голф (до 3 км); затворен базен (сезонски). Хотелски услуги со доплата: доктор; масажи; фитнес; спа и велнес центар. Соби: двокреветни соби од 19 m² се погодни за 2 гости, 3 или 2+1 и се опремени со клима (од јуни до септември), балкон или тераса, поврзувачка врата во некои соби (на барање), брачен или единечни кревети, бебешко креветче, сателитска ТВ, сеф (со доплата), фрижидер, фен, бања со када, тоалет. Фамилијарните соби вклучуваат 2 двокреветни соби, со поврзувачка врата, 2 бањи, туш или када, фен за коса, клима уред, четири кревети, поглед на градина. Двокреветна соба со поглед на градина, двокреветна соба со поглед на базен или страничен поглед на море, фамилијарна соба со страничен поглед на базен или море – четворокреветна соба. Фамилијарна соба со директен поглед на море – четворокреветна. Соба со поглед на море на 1. кат. Swim Up соби – Реновирани соби, имаат пристап до приватниот заеднички базен преку тераса која е наменета само за гости од оваа категорија соби (вкупно 16 соби, без анимација во областа на базенот). Собите се препорачуваат за возрасни. Wi Fi пристап околу базенот. Овие соби нудат и следните дополнителни погодности (не се вклучени во другите категории на соби): поголем кревет (1,80 m наместо 1,60 m), голем ТВ (42″ наместо 32″), апарати за правење чај и кафе, дневна свежа вода во минибар, бесплатен сеф, светилка за читање, бањарка и влечки, лупа, туш кабина, клима (јуни – септември). Собите се чистат, а крпите се менуваат секојдневно. Во ова одморалиште со 4 ѕвезди појадокот се служи на шведска маса, а ресторанот на хотелската плажа служи туниска кујна. Гостите можат да уживаат во пијалок во барот на хотелот. Главен ресторан-. Се служи на шведска маса секој ден од 07:00 до 22:00 часот – појадок, ручек и вечера. Вечера во à la carte ресторан (еднаш за време на престојот); Пијалоци бесплатно (локални пијалоци, од 10-00 часот) Лоби бар – Работно време: 00:00 – 24:00 часот. Гостите можат да уживаат во спортови на вода и одбојка на плажа. Има и детски базен, игралиште и мини клуб. Дневна, вечерна и спортска анимација.

*Менаџментот го задржува правото да направи какви било промени на горенаведениот концепт поради временските услови, барањата на гостите и вишата сила итн. – без претходна најава.

ЏЕРБА – 2023 ГОДИНА

Чартер програма од Софија

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ:  12.06.2023, 19.06.2023, 26.06.2023, 03.07.2023, 10.07.2023, 17.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023, 07.08.2023, 14.08.2023, 21.08.2023, 28.08.2023, 04.09.2023, 11.09.2023, 18.09.2023, 25.09.2023, 02.10.2023, 09.10.2023, 16.10.2023, 23.10.2023

Цените се движат од:

750 еур по лице во стандардна двокреветна соба – услуга се вклучено

785 еур по лице во стандардна двокреветна соба со страничен поглед на море – услуга се вклучено 

Максимум капацитет на собите е 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год или 3 возрасни

Од 1665 еур во фамилијарна соба – услуга се вклучено

фамилијарната соба цена за 2 возрасни + 2 бебиња до неполни 2 год 

Од 2770 еур во фамилијарна соба – услуга се вклучено

фамилијарната соба цена за 2 возрасни + 2 деца до неполни 12 год или 3 возрасни + 1 дете до неполни 12 год

Цената вклучува:

авио билет со вклучен чекиран багаж 20 кг и рачен багаж 5 кг и аеродромски такси

7 ноќевања на база се вклучено

трансфер аеродром-хотел-аеродром на дестинацијата

интернет

богата анимација

претставник на партнерската агенција на бугарски јазик

 

Цената не вклучува:

задолжителна доплата за таксата за гориво /разликата во цената/ 21 ден пред поаѓање

боравишна такса

факултативни излети

СЛИКИ И УСЛОВИ

Цената вклучува:

Авионски билет Бугарија – Џерба – Бугарија, вклучувајќи аеродромски такси;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж до 5 kg 
7 ноќевања на база All Inclusive;
Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра и помош од Евроинс, со покриен ризик од COVID-19;
Претставник на тур-оператор.

 

Цената не вклучува:

·       PCR тест или Антиген тест /вид на тест во зависност од моменталната состојба/

·      3 туниски динари по лице по ноќевање – плаќање на рецепција

·       Такса за гориво  – корекција 21 ден пред поаѓање – задолжителна доплата;

 

Ред на летање: (подлежи на промена) локално време

Превозник: European Air Charter

Софија – Џерба: / 08:15 – 08:45 ч.
Џерба – Софија: 09:45 – 14:20 часот.

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром: околу еден час  по правец со автобус.

 

Услови за резервација:

·       Депозит 50% со резервација;

·       Доплата 30 дена пред поаѓање;

Цените се валидни за плаќање во готово или на фактура во денарска противвредност по курс 1 еур=62 ден.

Пенали за отказ:

·       30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице;

·       30-22 дена пред поаѓање 30% пенали;

·       Под 21 ден 100% пенали.

 

ВАЖНО:

1.Минимален број пријавени лица за реализација на патувањето е 150. Во спротивно организаторот го задржува правото на отказ на програмата најдоцна 21 ден пред поаѓање.

2. Пасошот треба да е со важност мин. 6 месеци од денот на завршување на програмата.

 

ВАЖНО: За да влезете на територијата на Тунис, постојат следниве барања:
Обезбедување на сертификат за вакцинација по завршување на комплетен циклус на вакцинација (2 дози). Ве молиме направете 2 копии и НЕ го давајте оригиналот.
Валидност на вакцините:
За вакцини со две дози: не помалку од 7 дена по втората доза.
или
Негативен резултат од PCR тест за COVID-19, преведен на англиски и направен до 48 часа пред пристигнувањето во Тунис;
или
Негативен резултат од Антигенскиот тест за СОВИД – 19, преведен на англиски и направен до 24 часа пред пристигнувањето во Тунис;
Децата на возраст под 18 години се ОСЛОБОДНИ од горенаведените документи.

 

Екскурзиите се на бугарски јазик за минимум 25 лица.

Откријте ја Џерба 
Римски остатоци, главен град на островот и крокодили – оваа екскурзија би можела да се сумира со еден збор – Џерба. Ќе го посетите главниот град, Хумт Соук, „глиненото“ село Гуелала, сината птица Ла Гриба и ќе завршите во Џерба Експлоре – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран. За време на патувањето, ќе уживате во античка архитектура и вкусен ручек (не се вклучени пијалоци). Сè започнува со фото-пауза на дрвен римски пат, низок камен мост од 1. век од нашата ера. Продолжуваме кон Гуелала да уживаме во познатиот центар за глина и керамика. Можност да ги купите познатите теракотни чинии и други сувенири во продавниците, како и да дознаете повеќе за берберскиот начин на живот. Следната станица е Гриба – најстарата синагога во Тунис. Откако се восхитувавме на стотиците украсни сини плочки и сводови, продолжуваме кон Humt Souk – главниот град на Џерба. Прошетајте низ лавиринтот на улиците и пазарите и потопете се во атмосферата. Се пролжува со ручек и посета на Djerba Explore Park – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран со над 400 нилски крокодили…

Повеќе информации:

  • Цена 52 еур по лице /деца до 12 год 26 еур/

– цената вклучува посета и влезница во музејот Гуелала – еден од најинтересните музеи во цел Тунис.

 

Пиратско крстарење со островот Фламинго

Заминете од островот Џерба на крстарење по Медитеранот кон островот Фламинго на пиратски брод. Ќе имате доволно време и за пливање. Покрај тоа, вклучена е и вкусна храна. На реплика на пиратски брод, авантурата започнува во моментот кога ќе запловите. Седнете на палубата и гледајте шоу со сабја/нож или одете на риболов на крстарење до островот Фламинго. Посебни се погледите кои ве очекуваат: бела песок, сламени колиби и плитки сино-зелени води. Само оставете го бродот да се закотви и можете да правите што сакате – да пливате, да легнете на брегот или да пиете пијачка под сенка додека ве забавуваат локалните островски музичари. Ручек со вклучени безалкохолни пијалоци, по што ќе можете повторно да пливате пред враќањето. 

Повеќе информации:

Цена 29 еур по лице /деца до 12 год 14,5 еур/

– островот Фламинго не е друг/различен остров, туку посебно место на Џерба (ова е едно од имињата по кои островот е познат уште од античко време);

– патувањето од пристаништето е околу 1 час во еден правец;

– не е обезбедена опрема за нуркање – маска, нуркач или перки;

– алкохолните пијалоци се забранети.

 

Татуин – Шенини (Берберијци и Војна на ѕвездите)

Џерба-Римски мост – Солено Езеро до Зарзис – Песочна дина – Шенини – пазар Татуин – Ксоурс – Џерба

За време на оваа екскурзија ќе ја откриете пустината на Тунис од друга гледна точка, од гледна точка на Берберите. Ќе стапнете во Xours – древна тврдина на туниските Бербери, каде што нашле засолниште и спас за време на инвазијата на разни номадски племиња. Во денешно време е атракција за многу туристи. Во цената на екскурзијата е вклучен ручек без пијалоци.

Цена 55 еур по лице /деца до 12 год 27,5 еур/

 

Можеби ќе Ви се допадне

SONNALM Hotel **** – Bad Kleinkirchheim

VILAR – Pefkohori, Kassandra

DIONYSSOS Hotel ***– Hanioti, Kassandra

KASTRO – Toroni, Sithonia

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel