Tui Blue Palm Beach Palace ***** - Djerba, Tunis / Adults Only 16+

ПРОЛЕТ - ЛЕТО - ЕСЕН 2023 / Џерба - Тунис - авио од Софија

УСЛУГА

All

Оддалеченост од плажа

На плажа

Тунис

Џерба>Хотели

ЏЕРБА – ТЕРМИНИ ОД 01. МАЈ ДО 23. ОКТОМВРИ 2023

TUI Blue Palm Beach Palace 5*

8 дена / 7 ноќевања

 

TUI BLUE Palm Beach Palace 5* се наоѓа во источниот дел на Џерба, на песочна плажа со приватен дел од 200 метри. Најблискиот град Мидун е оддалечен приближно 6 километри, најблискиот терен за голф е на 4 километри, а аеродромот Џерба е оддалечен приближно 25 километри. 

Соби: 38 m², за макс. 2 лица, 1 спална соба, соба за непушачи, брачен кревет, балкон или тераса, шише вода при пристигнувањето, мини бар, бањарка и влечки, бања/ посебен тоалет, фен, ТВ со рамен екран, сателитска телевизија, Wi-Fi, телефон, сеф, индивидуално контролиран клима уред, бокал за чај / кафе. На територијата на хотелот: 261 соба во главната зграда и бунгалови; Хотел за возрасни – 16 и повеќе; WiFi низ целиот хотел; All inclusive исхрана и пијалоци од автентична локална кујна; Храна и пијалоци, со исклучок на увозните алкохолни пијалоци; 1 посета на à la carte ресторан – мени со 4 јадења; Затворен базен и хидромасажни базени бесплатно; Пушењето е дозволено на одредени отворени места; Промена на крпи на барање; Постелнината се менува еднаш неделно од еколошки причини или почесто на барање; Достапни се бесплатни крпи за плажа и базен (еднаш дневно по гостин); Мини-маркет, продавница за подароци и бутик во хотелот; Амам, масажи и процедури со доплата; жива музика  и забава во одредени ноќи; 6 базени: Базен за релаксација со лежалки за вода (длабочина од 0,50 до 1,40 m); Активен базен со 2 водопади (длабочина од 0 до 1,95 m); 4 базени за гости на Duo Pool Rooms (длабочина 1,20 m). 3 ресторани, од кои 2 се a la carte, 5 бара. 

СЕ ВКЛУЧЕНО: Во TUI BLUE Palm Beach Palace 5* ќе уживате во кулинарско патување низ неверојатната разновидност на туниска и медитеранска кујна во 3 ресторани. За хотелот all inclusive значи: свежо, висококвалитетно, разновидно. Сеопфатната понуда вклучува свежо цедени сокови, смути, коктели, специјални кафиња и друго. Не само што ќе најдете готвење во живо во бифето, туку и за време на вечерата, на скарата покрај базенот. Совршената романтична вечер ве очекува во à la carte ресторанот со мени од 4 јадења. Набавете ужина или пијалок од станицата Grab & Go во 24-часовниот салон за добредојде.

*Менаџментот го задржува правото да направи какви било промени на горенаведениот концепт поради временските услови, барањата на гостите и вишата сила итн. – без претходна најава.

ЏЕРБА – 2023 ГОДИНА

Чартер програма од Софија

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ: 01.05.2023, 08.05.2023, 15.05.2023, 22.05.2023, 29.05.2023, 05.06.2023, 12.06.2023, 19.06.2023, 26.06.2023, 03.07.2023, 10.07.2023, 17.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023, 07.08.2023, 14.08.2023, 21.08.2023, 28.08.2023, 04.09.2023, 11.09.2023, 18.09.2023, 25.09.2023, 02.10.2023, 09.10.2023, 16.10.2023, 23.10.2023

Цените се движат од:

720 еур по лице во двокреветна соба со поглед на градина – услуга се вклучено

780 еур по лице во двокреветна соба со поглед на море – услуга се вклучено

Максимум капацитет на собите е 2 возрасни

 

Цената вклучува:

авио билет со вклучен чекиран багаж 20 кг и рачен багаж 5 кг и аеродромски такси

7 ноќевања на база се вклучено

трансфер аеродром-хотел-аеродром на дестинацијата

претставник на партнерската агенција на бугарски јазик

 

Цената не вклучува:

задолжителна доплата за таксата за гориво /разликата во цената/ 21 ден пред поаѓање

боравишна такса

факултативни излети

СЛИКИ И УСЛОВИ

Цената вклучува:

Авионски билет Бугарија – Џерба – Бугарија, вклучувајќи аеродромски такси;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж до 5 kg 
7 ноќевања на база All Inclusive;
Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра и помош од Евроинс, со покриен ризик од COVID-19;
Претставник на тур-оператор.

 

Цената не вклучува:

·       PCR тест или Антиген тест /вид на тест во зависност од моменталната состојба/

·      3 туниски динари по лице по ноќевање – плаќање на рецепција

·       Такса за гориво  – корекција 21 ден пред поаѓање – задолжителна доплата;

 

Ред на летање: (подлежи на промена) локално време

Превозник: European Air Charter

Софија – Џерба: / 08:15 – 08:45 ч.
Џерба – Софија: 09:45 – 14:20 часот.

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром: околу еден час  по правец со автобус.

 

Услови за резервација:

·       Депозит 30% со резервација;

·       Доплата 30 дена пред поаѓање;

Цените се валидни за плаќање во готово или на фактура во денарска противвредност по курс 1 еур=62 ден.

Пенали за отказ:

·       30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице;

·       30-22 дена пред поаѓање 30% пенали;

·       Под 21 ден 100% пенали.

 

ВАЖНО:

1.Минимален број пријавени лица за реализација на патувањето е 150. Во спротивно организаторот го задржува правото на отказ на програмата најдоцна 21 ден пред поаѓање.

2. Пасошот треба да е со важност мин. 6 месеци од денот на завршување на програмата.

 

ВАЖНО: За да влезете на територијата на Тунис, постојат следниве барања:
Обезбедување на сертификат за вакцинација по завршување на комплетен циклус на вакцинација (2 дози). Ве молиме направете 2 копии и НЕ го давајте оригиналот.
Валидност на вакцините:
За вакцини со две дози: не помалку од 7 дена по втората доза.
или
Негативен резултат од PCR тест за COVID-19, преведен на англиски и направен до 48 часа пред пристигнувањето во Тунис;
или
Негативен резултат од Антигенскиот тест за СОВИД – 19, преведен на англиски и направен до 24 часа пред пристигнувањето во Тунис;
Децата на возраст под 18 години се ОСЛОБОДНИ од горенаведените документи.

 

Екскурзиите се на бугарски јазик за минимум 25 лица.

Откријте ја Џерба 
Римски остатоци, главен град на островот и крокодили – оваа екскурзија би можела да се сумира со еден збор – Џерба. Ќе го посетите главниот град, Хумт Соук, „глиненото“ село Гуелала, сината птица Ла Гриба и ќе завршите во Џерба Експлоре – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран. За време на патувањето, ќе уживате во античка архитектура и вкусен ручек (не се вклучени пијалоци). Сè започнува со фото-пауза на дрвен римски пат, низок камен мост од 1. век од нашата ера. Продолжуваме кон Гуелала да уживаме во познатиот центар за глина и керамика. Можност да ги купите познатите теракотни чинии и други сувенири во продавниците, како и да дознаете повеќе за берберскиот начин на живот. Следната станица е Гриба – најстарата синагога во Тунис. Откако се восхитувавме на стотиците украсни сини плочки и сводови, продолжуваме кон Humt Souk – главниот град на Џерба. Прошетајте низ лавиринтот на улиците и пазарите и потопете се во атмосферата. Се пролжува со ручек и посета на Djerba Explore Park – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран со над 400 нилски крокодили…

Повеќе информации:

  • Цена 52 еур по лице /деца до 12 год 26 еур/

– цената вклучува посета и влезница во музејот Гуелала – еден од најинтересните музеи во цел Тунис.

 

Пиратско крстарење со островот Фламинго

Заминете од островот Џерба на крстарење по Медитеранот кон островот Фламинго на пиратски брод. Ќе имате доволно време и за пливање. Покрај тоа, вклучена е и вкусна храна. На реплика на пиратски брод, авантурата започнува во моментот кога ќе запловите. Седнете на палубата и гледајте шоу со сабја/нож или одете на риболов на крстарење до островот Фламинго. Посебни се погледите кои ве очекуваат: бела песок, сламени колиби и плитки сино-зелени води. Само оставете го бродот да се закотви и можете да правите што сакате – да пливате, да легнете на брегот или да пиете пијачка под сенка додека ве забавуваат локалните островски музичари. Ручек со вклучени безалкохолни пијалоци, по што ќе можете повторно да пливате пред враќањето. 

Повеќе информации:

Цена 29 еур по лице /деца до 12 год 14,5 еур/

– островот Фламинго не е друг/различен остров, туку посебно место на Џерба (ова е едно од имињата по кои островот е познат уште од античко време);

– патувањето од пристаништето е околу 1 час во еден правец;

– не е обезбедена опрема за нуркање – маска, нуркач или перки;

– алкохолните пијалоци се забранети.

 

Татуин – Шенини (Берберијци и Војна на ѕвездите)

Џерба-Римски мост – Солено Езеро до Зарзис – Песочна дина – Шенини – пазар Татуин – Ксоурс – Џерба

За време на оваа екскурзија ќе ја откриете пустината на Тунис од друга гледна точка, од гледна точка на Берберите. Ќе стапнете во Xours – древна тврдина на туниските Бербери, каде што нашле засолниште и спас за време на инвазијата на разни номадски племиња. Во денешно време е атракција за многу туристи. Во цената на екскурзијата е вклучен ручек без пијалоци.

Цена 55 еур по лице /деца до 12 год 27,5 еур/

 

Барање за резервација

Можеби ќе Ви се допадне

Hotel LION **** – Borovets

V&N Studios – Limenas, Tasos

IRIS Hotel *** – Siviri, Kassandra

FANI Rooms – Platamona, Pieria

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel