Welcome Meridiana Resort **** - Djerba, Tunis

ПРОЛЕТ - ЛЕТО - ЕСЕН 2023 / Џерба - Тунис - авио од Софија

УСЛУГА

All

Оддалеченост од плажа

На плажа

Тунис

Џерба>Хотели

ЏЕРБА – ТЕРМИНИ ОД 10. АПРИЛ ДО 23. ОКТОМВРИ 2023

Welcome Meridiana 4*

8 дена / 7 ноќевања

 

Благодарение на одличната локација, во срцето на туристичката област на островот Џерба, 22 км од Khumt Souk и 32 km од аеродромот, хотелот овозможува лесен пристап до најзначајните места на градот. Сместен во градина од 10 хектари, директно на убава песочна плажа, Welcome Meridiana ви нуди оригинална архитектура и  декорација, поглед на морето кој го одзема здивот, висококвалитетна храна и центар за таласотерапија со персонализирана програма за релаксација. На територијата на хотелот-Ресторани и барови: главен ресторан – со тераса до базен и шведска маса за деца, туниски ресторан – нуди типична туниска кујна во автентична атмосфера, ресторан на плажа – нуди различни специјалитети на скара (отворен во екот на сезоната), централ бар – лоциран веднаш до рецепција, со поглед на базенот и плажата, коктел бар, бар покрај базенот, бар на плажа, мавритански кафе бар во фоајето и на плажа. Хотелот нуди многу спортски и рекреативни активности: големи отворени базени, внатрешен, загреан базен /отворен од 01.11 до 31.03/, термо базен со таласотерапија, детски базен, лежалки и чадори, пешкири за плажа се достапни со плаќање и депозит, модерен и добро опремен мини клуб за деца од 4 до 12 години – Вашите деца ќе бидат згрижени и надгледувани од квалификувани аниматори, фудбалскиот терен, 5 тениски игралишта со осветлување (осветлувањето се доплаќа), игралиште за кошарка, ТАЛАСО ЦЕНТАР, 3 сали со достапна опрема – екран за проекција, видео проектор, микрофони (фиксни, преносливи), бесплатен Wi-Fi. 

Во понуда се 307 соби распоредени во централната зграда и 4-те анекс згради. Сместување со поглед на море, море/базен и градина. Опремени се со: телефон, плазма телевизор, индивидуално регулирана клима и греење, бања со туш или када, фен, мини бар, балкон, детско креветче на барање. 

Забава и спорт- Бесплатно – пикадо, пинг-понг, аеробик, аква-фитнес, одбојка на плажа, ватерполо, ноќно шоу во амфитеатарот на отворено (во екот на сезоната и во зависност од временските услови) или во комплетно опремената внатрешна сала за изведби. Со доплата: билијар, гејмерска соба, нуркање, џет ски, скокање со падобран во екот на сезоната, фотограф, уметник за тетоважи, јавање камили. 

ТАЛАСО ЦЕНТАР – Дозволете си ги третманите во центарот за таласотерапија со морска вода. Капацитет: 60 туристи/ден. Работно време: од 9:00 до 12:30 часот и од 14:30 часот. до 17:00 часот. 

ЏЕРБА – 2023 ГОДИНА

Чартер програма од Софија

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ: 10.04.2023, 17.04.2023, 24.04.2023, 01.05.2023, 08.05.2023, 15.05.2023, 22.05.2023, 29.05.2023, 05.06.2023, 12.06.2023, 19.06.2023, 26.06.2023, 03.07.2023, 10.07.2023, 17.07.2023, 24.07.2023, 31.07.2023, 07.08.2023, 14.08.2023, 21.08.2023, 28.08.2023, 04.09.2023, 11.09.2023, 18.09.2023, 25.09.2023, 02.10.2023, 09.10.2023, 16.10.2023, 23.10.2023

Цените се движат од:

595 еур по лице во стандардна двокреветна соба – услуга се вклучено

635 еур по лице во стандардна двокреветна соба со поглед на море – услуга се вклучено 

Максимум капацитет на собите е 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год

Од 1780 еур за мин. 3 возрасни во фамилијарна соба – услуга се вклучено

Максимум капацитет 4 возрасни

 

Цената вклучува:

авио билет со вклучен чекиран багаж 20 кг и рачен багаж 5 кг и аеродромски такси

7 ноќевања на база се вклучено

трансфер аеродром-хотел-аеродром на дестинацијата

претставник на партнерската агенција на бугарски јазик

 

Цената не вклучува:

задолжителна доплата за таксата за гориво /разликата во цената/ 21 ден пред поаѓање

боравишна такса

факултативни излети

СЛИКИ И УСЛОВИ

Цената вклучува:

Авионски билет Бугарија – Џерба – Бугарија, вклучувајќи аеродромски такси;
Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж до 5 kg 
7 ноќевања на база All Inclusive;
Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра и помош од Евроинс, со покриен ризик од COVID-19;
Претставник на тур-оператор.

 

Цената не вклучува:

·       PCR тест или Антиген тест /вид на тест во зависност од моменталната состојба/

·      3 туниски динари по лице по ноќевање – плаќање на рецепција

·       Такса за гориво  – корекција 21 ден пред поаѓање – задолжителна доплата;

 

Ред на летање: (подлежи на промена) локално време

Превозник: European Air Charter

Софија – Џерба: / 08:15 – 08:45 ч.
Џерба – Софија: 09:45 – 14:20 часот.

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром: околу еден час  по правец со автобус.

 

Услови за резервација:

·       Депозит 30% со резервација;

·       Доплата 30 дена пред поаѓање;

Цените се валидни за плаќање во готово или на фактура во денарска противвредност по курс 1 еур=62 ден.

Пенали за отказ:

·       30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице;

·       30-22 дена пред поаѓање 30% пенали;

·       Под 21 ден 100% пенали.

 

ВАЖНО:

1.Минимален број пријавени лица за реализација на патувањето е 150. Во спротивно организаторот го задржува правото на отказ на програмата најдоцна 21 ден пред поаѓање.

2. Пасошот треба да е со важност мин. 6 месеци од денот на завршување на програмата.

 

ВАЖНО: За да влезете на територијата на Тунис, постојат следниве барања:
Обезбедување на сертификат за вакцинација по завршување на комплетен циклус на вакцинација (2 дози). Ве молиме направете 2 копии и НЕ го давајте оригиналот.
Валидност на вакцините:
За вакцини со две дози: не помалку од 7 дена по втората доза.
или
Негативен резултат од PCR тест за COVID-19, преведен на англиски и направен до 48 часа пред пристигнувањето во Тунис;
или
Негативен резултат од Антигенскиот тест за СОВИД – 19, преведен на англиски и направен до 24 часа пред пристигнувањето во Тунис;
Децата на возраст под 18 години се ОСЛОБОДНИ од горенаведените документи.

 

Екскурзиите се на бугарски јазик за минимум 25 лица.

Откријте ја Џерба 
Римски остатоци, главен град на островот и крокодили – оваа екскурзија би можела да се сумира со еден збор – Џерба. Ќе го посетите главниот град, Хумт Соук, „глиненото“ село Гуелала, сината птица Ла Гриба и ќе завршите во Џерба Експлоре – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран. За време на патувањето, ќе уживате во античка архитектура и вкусен ручек (не се вклучени пијалоци). Сè започнува со фото-пауза на дрвен римски пат, низок камен мост од 1. век од нашата ера. Продолжуваме кон Гуелала да уживаме во познатиот центар за глина и керамика. Можност да ги купите познатите теракотни чинии и други сувенири во продавниците, како и да дознаете повеќе за берберскиот начин на живот. Следната станица е Гриба – најстарата синагога во Тунис. Откако се восхитувавме на стотиците украсни сини плочки и сводови, продолжуваме кон Humt Souk – главниот град на Џерба. Прошетајте низ лавиринтот на улиците и пазарите и потопете се во атмосферата. Се пролжува со ручек и посета на Djerba Explore Park – најголемата фарма за крокодили на целиот Медитеран со над 400 нилски крокодили…

Повеќе информации:

  • Цена 52 еур по лице /деца до 12 год 26 еур/

– цената вклучува посета и влезница во музејот Гуелала – еден од најинтересните музеи во цел Тунис.

 

Пиратско крстарење со островот Фламинго

Заминете од островот Џерба на крстарење по Медитеранот кон островот Фламинго на пиратски брод. Ќе имате доволно време и за пливање. Покрај тоа, вклучена е и вкусна храна. На реплика на пиратски брод, авантурата започнува во моментот кога ќе запловите. Седнете на палубата и гледајте шоу со сабја/нож или одете на риболов на крстарење до островот Фламинго. Посебни се погледите кои ве очекуваат: бела песок, сламени колиби и плитки сино-зелени води. Само оставете го бродот да се закотви и можете да правите што сакате – да пливате, да легнете на брегот или да пиете пијачка под сенка додека ве забавуваат локалните островски музичари. Ручек со вклучени безалкохолни пијалоци, по што ќе можете повторно да пливате пред враќањето. 

Повеќе информации:

Цена 29 еур по лице /деца до 12 год 14,5 еур/

– островот Фламинго не е друг/различен остров, туку посебно место на Џерба (ова е едно од имињата по кои островот е познат уште од античко време);

– патувањето од пристаништето е околу 1 час во еден правец;

– не е обезбедена опрема за нуркање – маска, нуркач или перки;

– алкохолните пијалоци се забранети.

 

Татуин – Шенини (Берберијци и Војна на ѕвездите)

Џерба-Римски мост – Солено Езеро до Зарзис – Песочна дина – Шенини – пазар Татуин – Ксоурс – Џерба

За време на оваа екскурзија ќе ја откриете пустината на Тунис од друга гледна точка, од гледна точка на Берберите. Ќе стапнете во Xours – древна тврдина на туниските Бербери, каде што нашле засолниште и спас за време на инвазијата на разни номадски племиња. Во денешно време е атракција за многу туристи. Во цената на екскурзијата е вклучен ручек без пијалоци.

Цена 55 еур по лице /деца до 12 год 27,5 еур/

 

Можеби ќе Ви се допадне

MIHALIS – Nei Pori, Pieria

BOOKOVO – Nei Pori, Pieria

SIRMATENIA – Sarti, Sitonija

Hotel ZARA **** – Bansko

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel