Португалија - февруари / март 2024

Лисабон - Обидош - Назаре - Порто - Фатима / факултативи: Синтра - Кашкаиш - Кабо ди Рока - Брага - Гимараеш - Сантјаго ди Компостела

Типот на програма

Авионска програма
Поаѓање од Софија

Цена од 900 еур

Термини: 09.02./01.03./22.03.2024
7 ВВ, НВ

Португалија

Лисабон>Синтра>Ешторил>Кашкаиш>Кабо да Рока>Обидош>Назаре>Порто>Сантјаго де Компостела>Гимараеш>Брага>Фатима

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА ТЕРМИН 09.02.2024 ЗА РЕЗЕРВАЦИИ ДО 15.01.2024

ПРОЛЕТ ВО ПОРТУГАЛИЈА

Поаѓање од Софија

Цена: од 900 – 1005 EUR

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ: 09.02.2024, 01.03.2024, 22.03.2024

8 дена / авион

 

Цената вклучува:

-Авионски билет Софија-Лисабон-Софија на авиокомпанијата Wizz Air;
-Аеродромски такси и 1 парче мал рачен багаж (40х30х20 см) и 1 чекиран багаж до 20 кг.;
-Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
-Превоз по маршрута со удобен туристички автобус;
-3 ноќевања во стандардна соба со појадок во Tryp Caparica Mar 4* во Лисабон;
-3 ноќевања во стандардна соба со појадок и вечера во Axis Vermar 4* во областа Порто;
-1 ноќевање во стандардна соба со појадок и вечера во Sao José 4* во Фатима;
-Полудневен разглед на Лисабон со туристички водич;
-Полудневен разглед на Порто со лиценциран туристички водич;
-Разглед на Обидош и Назаре со туристички водич;
-Посета на Фатима со туристички водич;

-Претставник на лице место за време на целиот престој;

ПРОГРАМА

1 ден: Софија – Лисабон 

Поаѓање од аеродромот во Софија со лет на Wizz Air на релација Софија – Лисабон. Пристигнување на аеродромот во Лисабон. Трансфер до хотел Tryp Caparica 4*. Вечера – на барање и со доплата. Ноќевање во Лисабон.

 

2. ден: Лисабон 

Појадок. Автобуска и пешачка тура (вклучена во цената) меѓу најпознатите знаменитости на Лисабон. Започнуваме со застанување кај симболот на градот – Белем кула. Следејќи го текот на реката Тежо, се упатуваме кон споменикот на откривачите и ремек-делото на португалската уметност – манастирот Жеронимуш (надвор), изграден со средства заработени од Васко де Гама за време на неговите патувања во Индија. Кратка станица во најпознатата слаткарница во Лисабон – Pasteis de Belem, булевар Либердаде, плоштадот Росио, најголемиот плоштад во градот – Плаза де Комерсио со статуата на кралот-реформатор Жозе I. Слободно време за прошетка низ стариот кварт на Алфама. Враќање во хотелот. Слободно време. Ноќевање во Tryp Caparica 4* Лисабон.

 

Ден 3: Синтра – Ешторил – Кашкаиш – Кабо да Рока

Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија Ешторил – Кашкаиш – Кабо да Рока – Синтра. Денот го започнуваме со Синтра – наречена „Рајска градина на Португалија“ или „најубавото место во Португалија“ според зборовите на Ханс Кристијан Андерсен. Поаѓање за Кабо да Рока – најзападната континентална точка на Европа, каде што земјата се сретнува со океанот. Големите португалски морепловци заминаа овде во потрага по нови хоризонти и богатства. Кашкаиш – античко рибарско село кое во 19. век стана предградие омилено од аристократите, каде до денешен ден можат да се видат некои од најскапите и најубавите вили во Португалија, разглед на пристаништето со јахти /панорамски, од автобусот/. Фото пауза во Казино Ешторил. Тука се наоѓа и плажата Гиншу, популарна кај сурферите поради огромните бранови. Враќање во хотелот.

Ноќевање Tryp Caparica 4* Лисабон.

 

4-ти ден: Обидош – Назаре 

Појадок. Поаѓање за Обидош (вклучено во цената) – мал, живописен град, скриен меѓу ѕидините на тврдината и живописните улици. Познат како град на кралиците, како и португалски главен град на чоколадата. Овде можете да пробате ликер од вишни и рачно изработени чоколади. Поаѓање кон Назаре – популарна туристичка атракција поради своите живописни плажи. Градот е поделен на три дела: A Praia – делот покрај плажата, O Sítio – стариот град на карпата над морето и Педернеира – стариот град на ридот. Интересен белег во стариот дел на градот е барокната црква Носа Сенхора да Назаре. Тука е и чудотворната икона на Богородица. Поаѓање за Порто. Пристигнување. Вечера. Ноќевање во Axis Vermar 4*.

 

5-ти ден Порто 

Појадок. Туристичка програма во Порто (вклучена во цената) – вториот по големина град во Португалија, лоциран на двата брега на реката Доро. Од плоштадот пред Судската палата се упатуваме кон главните знаменитости – старата железничка станица украсена со керамички плочки (azulejo), камбанаријата „Torre dos Clerigos“ (Кулата на свештениците) – највисоката кула во Португалија, подигната во една од централните области на градот; Катедралата во Порто – една од најстарите згради, издигната над карпеста падина, со прекрасен панорамски поглед на стариот кварт Рибеира. По средновековните улици со гранитни куќи од 12. век се стигнува до крајбрежниот булевар – местото, на устието на реката, каде што е роден градот. Ќе го видиме и мостот Дон Луис I, најатрактивниот од 6-те моста на реката Дуро, изграден според проектот на креаторот на Ајфеловата кула, Густав Ајфел. Слободно време. Вечера. Ноќевање во Axis Vermar 4*.

 

6-ти ден: Сантијаго де Компостела 

Појадок. Слободно време или факултативен излет до Сантијаго де Компостела – главниот град на регионот Галиција и третото најсвето место за христијаните по Ерусалим и Рим. Катедралата Сантијаго де Компостела е крајната дестинација на аџилакот Камино де Сантијаго, почнувајќи од југот на Франција. Со векови во катедралата се чувале моштите на Св Јаков, делува како магнет за аџиите од цела Европа кои го поминале ова долго патување. Разгледот на градот продолжува покрај палатата Хелмирес, старата зграда на Кралската болница и градските плоштади. Слободно време. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање во Axis Vermar 4*.

 

Ден 7: Гимараеш и Брага 

Слободно време или факултативно еднодневно патување до Гимараеш – Бон Жесус ду Монте – Брага. Првата португалска престолнина – Гимараеш е местото каде што Алфонсо Хенрикес се прогласил за крал на Португалија во 1139 година. Градот е популарен по добро сочуваниот раносредновековен историски центар /УНЕСКО/ и малите улици кои ве повикуваат да одите по нив. Барокната базилика Бон Жесус ду Монте се наоѓа на врвот на еден рид недалеку од Брага. До светилиштето се стигнува со импресивни двојни барокни скалила – „Виа Сакра“ со надморска височина од 116 метри. Плоштадите на Виа Сакра импресионираат со интересни градини, мали капели, скулптури и алегориски фонтани. Првата фонтана ги симболизира раните на Христос, следната петте сетила, а последните три доблести. Истражете ја средновековната Брага – честопати наречена „религиозна престолнина“ на Португалија, поради големиот број цркви и катедрали. Градот бил основан во 300 п.н.е од Келтите, бил административен центар под Римската империја и епископски центар во средниот век. Посета на историскиот центар: Катедралата во различни архитектонски стилови од 12. век /УНЕСКО/, Епископската палата, Праса де Република, зградата на општината. Сместување. Вечера. Ноќевање во хотел S. José 4*, област Фатима.

 

8-ми ден: Фатима-Лисабон 

Појадок. Посета на Фатима (вклучена во цената) – центар на католичката вера и дестинација за аџии од целиот свет. Посета на базиликата и нејзиниот плоштад. Овде ќе имате можност да се чувствувате како вистински аџија додека одите по Caminho dos Pastorinhos – дел од Крстниот пат, со постојки кои ги идентификуваат и претставуваат различните чекори што го сочинуваат патот на Исус кој го носи крстот.

СЛИКИ И УСЛОВИ

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Слушалки за време на турите – околу 14 евра по лице за целиот престој (задолжителна доплата на лице место на туристичкиот водич; деца под 6 години не користат слушалки и не се наплаќаат)
-Доплата за пакет од 3 ноќевања во хотел Tryp Caparica Mar 4* во Лисабон – 77 еур за возрасен / 39 еур за дете 2-11,99 г. 

-Полудневна екскурзија до Синтра, Кашкаиш и Кабо да Рока 62 еур
-Целодневна екскурзија во Брага и Гимараеш 47 еур
-Целодневна екскурзија до Сантијаго де Компостела 67 еур
-Влезници и билети за локациите за време на дополнителните екскурзии, како и за други музеи, локалитети и настани посетени на барање;

-Бакшиш за возачот (2 евра по турист на ден – се плаќа локално)
-Такса – 2,50 евра/ден/лице, се плаќа на лице место на рецепција
-Доплата за такса за гориво – се наплаќа 21 ден пред поаѓање (само доколку има зголемување на цената на горивото!)

 

Услови за резервација:

Депозит од 50% со резервација, во готово или на фактура. Цените не важат за плаќање со картичка!

Доплата 30 дена пред поаѓање

Издавање патна документација (ваучер, информација за летот, ваучери за разгледите, програма) 5 дена пред летот.

 

Услови за откажување на резервација од страна на патникот:

Патникот е должен по писмен пат да достави допис за откажување на патување. Истиот ќе биде проследен до организаторот на патувањето. Пеналите се според денот на откажувањето и за истите важат посебни услови на откажување усогласени со условите на давателот на услугата, а не Општите на Арт оф Травел:

До 30 дена пред поаѓање 70 еур/по лице;

30-22 ден пред поаѓање 40% од вредноста;

Под 21 ден 100% пенали.

 

НАПОМЕНИ

-За реализација на аранжманот е потребен минимум од 120 патници

-Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност;

-Нема посебни медицински и здравствени барања поврзани со патувањето;

-Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на програмата и распоредот на летови;

-Вкупната цена на пакетот за патување не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот како на пр. туристички такси, градски такси, такси за слетување или такси за одење или спуштање на пристаништата и аеродромите, цената на влезните билети за туристичките места, музеите, бродовите, траектите, користењето на јавен превоз за некои градови, пијалоците што се конзумираат во автобусите или авиони итн.

-Пасошот треба да е валиден мин. 6 месеци од денот на враќање

Можеби ќе Ви се допадне

CACTUS FLEUR BEACH Club **** – Bodrum

Hotel ILIO MARE ***** – Skala Prinou, Tasos

PALLADIUM Hotel *** – Kriopigi, Kassandra

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel