Апулија со сите вклучени излети

ПРОЛЕТ / ЛЕТО 2024 / АВИО ОД СОФИЈА

УСЛУГА

HB+

Цена од 680 - 795 еур

Италија

Апулија>Хотели

АПУЛИЈА СО СИТЕ ВКЛУЧЕНИ ИЗЛЕТИ – ПРОЛЕТ/ЕСЕН 2024 – 7 НОЌЕВАЊА

Базиликата е прекрасна област во близина на Јонското и Тиренското море. Овде можете да се потопите во античката атмосфера на античките грчки градови – Метапонто и Поликоро, достапни се и голем број археолошки паркови. Ќе уживате во прекрасните медитерански брегови во комбинација со богати борови шуми, покрај прекрасните погледи кои го одземаат здивот и кристално чистите води на Медитеранот.

Тоа е регион со богатa традициja, кој нуди кујна со богати вкусови, во кои доминираат уникатните ароми и локални зачини. Областа е позната по своето исклучително високо квалитетно овошје и зеленчук.

 

ПРОГРАМА

Ден-1 / сабота

Состанок на аеродромот во Софија во договореното време, два часа пред лет со European Air Charter. Слетување во Бари. Трансфер до историскиот дел на Бари – главниот град на регионот Пуља. Туристичка обиколка на градот. Бари е главен град на регионот Пуља и најголемиот град во регионот. Времето и луѓето од Бари ја обликуваа сликата за најавтентичниот град на италијанскиот југ. Св. Никола го чувал градот од 11. век, кога неговите мошти биле пренесени во Бари и била изградена истоимената црква. Прошетката започнува од Пјаца Ферарезе – место сместено помеѓу стариот и новиот град. Ќе одиме по еден од главните булевари во градот, покрај најпознатите јавни згради и најстариот театар во Бари – Teatro Comunale Picchini. Стариот град Бари е уникатен поради неговата автентична атмосфера – на неговиот влез домаќинки од градот прават домашни тестенини, тезгите со овошје и зеленчук пред куќите нудат секогаш свежи производи, а во тесните улички се слуша говор на толку многу јазици што се чини дека сте пренесени во времињата кога тука доаѓаа трговци и купувачи од целиот свет. А за да го имаме комплетно „чувство за Бари“, ќе застанеме пред најпознатата пекара во градот, која нуди фокача /тврд пченичен леб, со домати и маслиново масло/, отворена во далечната 1508. година! Слободно време.

Поаѓање кон хотелот. Времетраење на трансферот – околу 1 час и 30 минути. Сместување. Вечера. Ноќевање.

 

Ден-2 / недела

Појадок. Информативен состанок. Екскурзија:

· Алберобело (УНЕСКО) – познатата бајковита престолнина на Трули и Локоротондо – еден од стоте најубави мали градови во Италија. Поаѓање од хотелот до Алберобело – посета на „визит-картата на Пуља“. Алберобело е град со толку посебен шарм што е тешко да се знае во која земја се наоѓате или на која планета се наоѓате. Главниот град на трулите како да ве транспортира во светот на бајките. Трули се мали бели куќи со конусен покрив. Изградени без сврзувачки материјали, тие беа една од најголемите даночни измами во средниот век. Во близина на главниот плоштад се наоѓа црквата Санта Луција, како и градскиот музеј Територио. Музејот е направен од 10 трули обединети во едно. Во музејот можете да ја видите историјата на создавањето на трулите и како нивните жители живееле во нив во минатото. Алберобело има и други помали музеи кои на туристите им нудат сувенири и речиси сè што произведува селска куќа. Дегустација на домашни ликери и слатки е вклучена во цената.

Локоротондо – еден од 100-те најубави мали гратчиња во Италија, чиј историски центар е изграден во овална форма, па оттука и неговото име. Градот е запишан во Гинисовата книга на рекорди, поради петте самогласки „о“ во името. Ова е град на прекрасни балкони, од кои повеќето имаат бројки. Градот е познат по своите вина.

 

Ден-3 / понеделник

Појадок. Екскурзија:

· Матера – светското културно наследство, под заштита на УНЕСКО и европска престолнина на културата во 2019 година. Поаѓање од хотелот за посета на Матера – мртвиот град, познат низ целиот свет како природен амбиент за многу филмови со историски заплет. Матера е уникатно село кое се наоѓа во провинцијата Базилика. Датира од палеолитската ера. Во тоа време, нејзините антички жители ги населувале природните пештери во кањонот на реката Гравина. Со векови ги проширувале своите живеалишта копајќи во карпата или градејќи камени предворја за нивните амфитеатрално уредени засолништа. Условите за живот во т.н САСИ не се сменил значително во текот на вековите, а во раните 1950-ти италијанските интелектуалци апелираа за интервенција на владата. Со државно финансирање на пештерските жители им се обезбеди модерно домување. Античкиот дел од градот останува ненаселен и луѓето го нарекуваат „Мртов град“. Ова продолжува додека филмската индустрија не се заинтересира за Матера. Природниот „декор“ го користеа светски познати режисери, меѓу кои и Пјер Паоло Пазолини, браќата Тавијани, Лучино Висконти, Мел Гибсон. Нивните филмови, особено најпопуларните „Евангелие по Матеј“ и „Страдањата на Христос“, повторно ја открија Матера за пошироката јавност. Градот е прогласен за светско културно наследство и е под заштита на УНЕСКО. Зголемениот интерес предизвикал преоценување на потенцијалот на Матера како туристичка дестинација. Со посериозно финансирање, Сасите кои беа напуштени пред неколку децении, сега повторно се живи. Овој пат како продавници, ресторани, вински барови, дури и како луксузни хотели. Амбициите на инвеститорите не го менуваат нивниот изглед и оригиналните камени креации го задржуваат својот уникатен архитектонски изглед. Матера беше прогласена за европска престолнина на културата во 2019. година.

Во цената не е вклучено: лични трошоци, катедрала Матера – околу 1 евро, музеј на пештерата Casa Grotta – околу 2 евра. Цените се со важност од 09.11.2023 година.

 

Ден-4 / вторник

Појадок. Екскурзија:

· Ostuni и Polignano a Mare – бисерот на Јадранот. Поаѓање за Остуни – „Белиот град“. Катедралата, малите бели улички полни со продавници и панорамската тераса со поглед на морето се само дел од местата кои ги фасцинираат туристите и ја прават нивната посета незаборавна. Доказите за човечко присуство се пронајдени во областа уште од неолитот. Како скапоцен дијамант во својата предиталијанска историја, Остуни преминувал  од едни во други раце во просек еднаш на сто години. Polignano a Mare е град изграден на импозантни проѕирни карпи. Во минатото пред неговите порти минувал римскиот пат „Виа Трајана“. Во денешно време, брегот е познат по своето кристално чисто море, плажата долга дваесет километри и големиот број пештери врежани во карпите. Специфичната архитектура ја надополнува природната убавина на овој град, познат по прекарот „Бисер на Јадранот“. Карпестиот брег на Полињано а Маре е полн со природни заливи кои служеле како прибежиште за рибарски чамци во зима и денес привлекуваат постојан прилив на туристи секое лето. Терасите во стариот дел на градот нудат неверојатни панорамски погледи, додека ветрот ги носи звуците на познатата песна Volare – првпат испеана од Доменико Модуњо, роден тука. Овде можете да пробате сендвич со октопод, кафе „Спечале“ – заштитен знак на градот и прекрасен сладолед!

Во цената не е вклучено: превоз од паркинг до стариот град – околу 1 евро во еден правец, индивидуални трошоци.

 

Ден-5 / среда

Појадок. Екскурзија:

· Мартина Франка – типичниот италијански стар град, прекрасен пример на барокна уметност. Во утринските часови поаѓање кон Мартина Франка. Елегантен град сместен во волшебната долина на Итриа. Од 1975. година, градот е домаќин на годишниот летен фестивал „Festival Della Valle d’Itria“. Типичен стар град, прекрасен пример за барокна уметност, со своите мали, бели, тесни улички, палати и величенствени монументални цркви. Пјаца Рома е најголемиот отворен простор во стариот град со зелена градина во триаголна форма, од која има уникатен поглед на замокот дизајниран од Бернини во 17. век. Палацо Дукале е пример на доцниот барок. Обиколката на Стариот град ги вклучува Палацо Дукале и црквата Св. Мартин. Дегустација на локални деликатеси од Капоколо месо и вина се вклучени во цената.

 

Ден-6 / четврток

Појадок. Екскурзија:

· Лече – „главниот град“ на специфичниот барок во јужна Италија и Отранто – шармот на полуостровот Саленто.

По појадокот посета на Лече, барокната престолнина на Пуља. Според легендата, градот бил познат уште од времето на Тројанската војна, кога бил наречен Сибар. Подоцна бил освоен од Липигите, а по нив Римјаните во 3. век п.н.е., кои и го дале името Липија. Во времето на императорот Адријан, Лече бил поместен на 3 километри североисточно и го добил името Ликеја. По распадот на Западното Римско Царство, Лече бил заземен од остроготскиот крал Тотила. Пет века бил дел од Источното Римско Царство – Византија. Норманите го освоиле градот во 11. век и подоцна бил припоен кон Кралството Неапол. Интересни знаменитости во Лече се: Катедралата; Бискупска палата; Црквата Свети Јован Крстител; Палатата Сејо; Црква на Пресвета Богородица; Градска тврдина; Црквата Свети Крст; Црквата Св. Ангел; Црквата Св. Киара; Регионалниот музеј; Црквата Св. Никола и Каталдо; Римски амфитеатар. По ручекот посета на Отранто. Отранто служел како наслов и инспирација за првиот готски роман во историјата – Замокот Отранто, од англискиот писател Хорас Волпол, како и катедралата со еден од најубавите средновековни мозаици на подот. Градот е вистински туристички рај со десетици мали продавници од двете страни на главната улица. Слободно време.

Во цената не е вклучено: лични трошоци, катедрала Лече – околу 6 евра, црква Санта Кроче – околу 6 евра (можност за комбиниран билет од 11 евра). Цените се од 09.11.2023 година.

 

Ден-7 / петок

Појадок. Слободно време за плажа.

 

Ден-8 / сабота

Појадок. Трансфер до аеродромот во Бари. Директен лет Бари-Софија со авиокомпанија European Air Charter. Времетраење на трансферот – околу 1 час и 30 минути.

ТЕРМИНИ НА ПОАЃАЊЕ: 25.05.2024, 01.06.2024, 08.06.2024, 15.06.2024, 22.06.2024, 07.09.2024, 14.09.2024, 21.09.2024

Цената за пакет аранжман: од 680 – 795 ЕУР (во зависност од терминот!)

 

Цената вклучува:

-авио билет Софија – Бари – Софија 

-чекиран багаж 20кг и рачен со димензии 40 х 30 х 20 см

-аеродромски такси

-7 ноќевања на база полупансион 

-полудневна екскурзија до Бари

-полудневна екскурзија Матера

-целодневна екскурзија до Остуни и Полињано а Маре;

-целодневна екскурзија до Лече и Отранто;

-целодневна екскурзија Алберобело и Локоротондо со дегустација на домашно произведени ликери и слатки 

-полудневна екскурзија Мартина Франка со дегустација на локален деликатес од месо и вино

-трансфер на дестинацијата

-претставник за цело време на престојот

СЛИКИ И УСЛОВИ

Цената не вклучува – задолжителна доплата:

Такса за гориво – се објавува 21 ден пред поаѓање /Цените са калкулирани со параметрите на керозин по цени на објавување на програмата/
Општинска такса по лице на ден /се плаќа на лице место и подлежи на измени/
 

Ред на летање (времињата се локални и подлежат на измени):

Софија – Бари 06:40 / 07:05 часот (локално време)

Бари – Софија 07:40 / 09:55 часот (локално време)

 

Трансфер аеродром – хотел – аеродром:

Време траење: околу 1 час и 30 минути по правец со автобус.

 

Услови за резервација:

Депозит од мин. 50% се плаќа со резервација, во готово или на фактура. Цените не важат за плаќање со картичка!

Доплата најдоцна 30 дена пред поаѓање

Издавање патна документација (ваучер, информација за летот, ваучери за разгледите, програма) 5 дена пред летот.

 

Услови за откажување на резервација од страна на патникот:

Патникот е должен по писмен пат да достави допис за откажување на патување. Истиот ќе биде проследен до организаторот на патувањето. Пеналите се според денот на откажувањето и за истите важат посебни услови на откажување усогласени со условите на давателот на услугата, а не Општите на Арт оф Травел:

30+ дена пред поаѓање 70 еур/по лице;

30-22 ден пред поаѓање 40% од вредноста;

Под 21 ден 100% пенали.

Можеби ќе Ви се допадне

Hotel Ozka ** – Kusadasi

HYATT REGENCY AQABA AYLA Resort ***** – Aqaba, Jordan

BLUE FOX – Nea Skioni, Kassandra

Hotel KRALJEVI ČARDACI **** – Kopaonik

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel