ШАРМ ЕЛ ШЕИК

Поаѓања од Софија

ШАРМ ЕЛ ШЕИК

 

Шарм ел Шеик е најпознато монденско летувалиште на Египет. Оддалечено 480 км од Каиро, на крајниот југ на Синајскиот полуостров, во азискиот дел на Египет. Морскиот брег е долг 15 км, составен од три корални заливи Nama Bay, Sharks Bay и Nabqa Bay, опкружени со бедуинските населби, планините и пустината. Она што секако треба да го посетите додека сте во Шарм ел Шеик е манастирот Св. Катерина. Сместен во подножјето на Мојсиевата гора, каде што ги примил 10-те божји заповеди, овој манастир се смета за најстар христијански манастир на светот. Го основал римскиот император Јустинијан во 527 год. Низ вековите претставувал оаза на мирот, сочуван поради својата изолираност. Темелите на манастирот биле поставени уште во 330 година, кога е изградена капелата, каде што Мојсие го видел пламтечкиот џбун. Името го добил во 9. век по александриската светителка.

ХОТЕЛИ ВО ШАРМ ЕЛ ШЕИК

Есен на море 2023 – Чартер програма од Софија

JAZ BELVEDERE Resort 5* – Sharm el Sheikh

Jaz Belvedere Resort 5* дел од синџирот на групацијата Jaz Hotel. Се наоѓа во областа Монтараз, на 10 км. од аеродромот Шарм Ел Шеик. Прекрасен хотел со поглед на островот Тиран, опкружен со зелена градина. ...

XPERIENCE SEA BREEZE Resort 5* – Sharm el Sheikh

Xperience Sea Breeze Resort 5* е сместен на приватна плажа. Ова одморалиште со 5 ѕвезди во Шарм Ел Шеик може да се пофали со 9 базени, пристап до приватна златна песочна плажа, health клуб и широк спектар на ресторани и барови...

SOLYMAR NAAMA BAY 4* – Sharm el Sheikh

SOLYMAR Naama Bay 4* е на втората линија со идеална локација во самиот центар на Naama Bay. 20 мин пешачење до плажа (10 мин. со бесплатен шатл/секој час). Компактен терен со убаво одржувани градини. Буџетен хотел со многу...

JAZ MIRABEL Beach 5* – Sharm el Sheikh

Уникатниот комплекс од три хотели - Jaz Mirable Beach, Jaz Mirable Park и Jaz Mirable Club се наоѓа во срцето на Nabq Bay. На територијата на хотелот има 4 барови, 2 главни и 3 A la Carte ресторани - италијански, азиски и ориентален...

CHARMILLION Club Resort 5* – Sharm el Sheikh

Charmillion Club Resort има еден главен и шест A la Carte ресторани (можете да посетите 2 по ваш избор за време на вашиот престој) Рестораните во двата хотели можат слободно да ги користат гостите од другиот хотел. ...

DOMINA CORAL BAY Resort **** – Sharm el Sheikh

Domina Coral Bey Resort 5* Ова е најголемиот комплекс на територијата на Шарм Ел Шеик со површина од над 1.000.000 кв.м распоредени во 6 области. Движењето е со колички. Нашите туристи престојуваат во населбата Оазис или Бела...

MAGIC WORLD SHARM Club By Jaz 5* – Sharm el Sheikh

Magic World Sharm - Club By Jaz 5* Прекрасен зелен рај со уникатна градина. Со хотелот управува Туи. Најзелениот хотел на територијата на Шарм Ел Шеик. Сосема друг тип на хотел - посетен најмногу од Европјани. Се наоѓа на ...

CLEOPATRA Luxury Resort 5* – Sharm el Sheikh

Cleopatra Luxury Resort Sharm El Sheikh 5* - комплекс со голема територија и прекрасни зелени површини. Поделен е на една главна зграда и 9 посебни згради со различни типови на соби - Супериор со поглед на море...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel