Xperience Sea Breeze Resort ***** - Sharm el Sheikh

ЕСЕН 2023 / АВИО ОД СОФИЈА

УСЛУГА

All inclusive

Оддалеченост од плажа

На плажа

Египет

Шарм ел Шеик>Хотели

Xperience Sea Breeze Resort 5* е сместен на приватна плажа. Ова одморалиште со 5 ѕвезди во Шарм Ел Шеик може да се пофали со 9 базени, пристап до приватна златна песочна плажа, health клуб и широк спектар на ресторани и барови. Исто така, нуди прекрасен поглед на стровоот Тиран. Отворен е во 2011 година. Хотелот се состои од главна зграда на 3 ката и комплекс од 2 и 3 ката. Разновидните капацитети достапни за гостите вклучуваат 5 базени, џакузи, стилски барови и ресторани и елегантно уредени соби за да ги исполнат очекувањата на секој патник. За оние кои бараат активен одмор, хотелот има приватна марина која ги поканува сите да ги искусат чудата на Црвеното Море, нудејќи можности за нуркање, како и еднодневни посети на блискиот остров Тиран.

Собите се климатизирани со приватен балкон. Опремени се со сателитски LCD телевизор, ел. бокал за кафе/чај и модерна бања. Стандардните соби се 36 кв.м. и имаат спална соба / две редовни кревети и може да додаде до 1 дополнителен кревет. Максимум 2+1 или 3 лица во соба. Достапни погледи на градина или базен. Делукс соби – директен поглед на море, 38 кв.м. со џакузи. Повторно, тие се погодни за 2+1 или 3 лица, бидејќи е достапен до 1 дополнителен кревет по соба. Сите соби имаат: бања со туш кабина, клима уред, балкон или тераса, Wi-Fi (не секаде, со доплата), телевизор, мини бар, фен, сет за кафе/чај, сеф и пегла и даска за пеглање.

Освен вечери на покривот во ресторанот l’Oriental и коктели во Зен барот, гостите можат да уживаат шиша со поглед на зајдисонце на плажата и вечера во Тиран, ресторан со поглед на островот Тиран. Во одморалиштето Sea Breeze има и 3 барови покрај базен и бар на плажа. Овој луксузен ресорт се наоѓа на 2 км од Меѓународниот конгресен центар и 10 км од заливот Наама. Меѓународниот аеродром Шарм Ел Шеик е на 5 километри. 

Хотелот има своја корална плажа. За плажа се потребни чевли за вода. Има пристаниште долго 30 метри, од каде се влегува во морето. Чадори и лежалки на плажа – бесплатно. Крпи за плажа – во соба, за секој гостин.

Термини на поаѓање: 24.09.2023, 01.10.2023, 08.10.2023, 15.10.2023, 22.10.2023, 29.10.2023

 

Цените за пакет аранжман се движат од (во зависност од терминот):

стандардна соба од 660 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

стандардна соба поглед море од 760 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

делукс соба од 795 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

 

 

Цената вклучува:

– Авио билет со чекиран багаж 20 kg/ 5 kg рачен багаж со авиокомпанија European Air Charter
– 7 ноќевања на база All Inclusive 
– Трансфер аеродром – хотел – аеродром
– Претставник на тур-оператор

СЛИКИ И УСЛОВИ

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:                                                                                                                                              

– Египетска виза 25 $ – се плаќа на влез во Египет

– Такса за гориво /задолжителна доплата/. Се објавува 21 ден пред поаѓање од страна на авио компанијата. *Само во случај на зголемувањето на цената на горивото!

ЗА ВАЛИДНА РЕЗЕРВАЦИЈА Е ПОТРЕБНА 50% УПЛАТА во готово или на сметка на Арт оф Травел. Доплата најдоцна 30 дена пред поаѓање. Плаќањето е во денари по курс 1 еур=62 ден.

Документите се издаваат 5 дена пред поаѓање!

 

Ред на летање (подложно на измени):

Софија – Шарм Ел Шеик – 15:30 – 17:30 часот (по локално време)
Шарм Ел Шеик – Софија – 18:30 – 23:00 часот (по локално време)

 

Услови за откажување:

30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице 
30-21 ден пред поаѓање 30% од вкупната сума
Под 21 ден 100% пенали

 

Факултативни излети:

Разглед на Шарм Ел Шеик / возрасни 21 еур / деца 11 еур
Полудневна екскурзија, која има информативен карактер за туристите. Посета на споменикот на мирот, коптската црква Света Богородица и плоштадот Сохо. Земете со себе: вода, крема за сончање, капа, очила, камера, пари за бакшиш.
Во цената е вклучено: трансфер. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

Целодневна екскурзија до Синајскиот манастир Света Катерина /возрасни 72 еур / деца 46 еур

Состанок рано наутро. Поаѓање до резерватот Света Катерина (околу 3 часа)
Посета на Синајскиот манастир Света Катерина, кој бил изграден во подножјето на и планината Синај во Египет од страна на императорот Јустинијан | помеѓу 527 и 565 година. Според легендата, ангелите на ова место го носеле телото на света великомаченичка Екатерина по нејзиното обезглавување. Тука Мојсеј ја видел запалената грмушка, знак од Бога и објавата дека е избран за пророк. Ова е најстариот манастир во историјата, кој никогаш не престанал да врши богослужби и е активен и денес. Прогласен е за светско наследство од страна на УНЕСКО. Ја посетуваме црквата до манастирот и продолжуваме со обиколка на базиликата, разгледување на запалената грмушка и бунарот на Мојсеј. Патуваме во градот Дахаб, каде ручаме во ресторан покрај море. Слободно време за шопинг. Поаѓање назад кон Шарм Ел Шеик.
Во цената е вклучено: превоз, услуга за туристички водич, ручек. Во цената не се вклучени: лични трошоци

 

Нуркање околу прекрасните гребени на Црвеното Море /возрасен 60 еур / деца 31 еур

Состанок наутро и поаѓање. Првата станица е нуркачки центар каде што ќе можете да ја изнајмите потребната опрема. Бродот ќе тргне од Марина Травко. За време на патувањето, ќе имате три места за нуркање меѓу прекрасните гребени на Црвеното Море. Враќање во марината и во хотелите.
Корисни информации: Националниот парк Рас Мохамед е една од најпопуларните области за нуркање во Египет. Со својата широка разновидност на морски свет, можете да очекувате интересен ден за истражување на Црвеното Море. Земете со себе: пасош, крпи за плажа, крема за сончање, капа, очила, пари за бакшиш, ЕКО такса
Во цената е вклучено: безалкохолни пијалоци на брод, ручек, трансфери, претставник на компанијата, инструктор. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

Mini Jeep Safari – посета на Националниот парк Набк /возрасни 51 еур / деца 31 еур

Поаѓање од хотелите со џипови во раните попладневни часови. Поаѓање кон Националниот парк Набк. Стигнување до широк кањон, каде што пешачиме малку, потоа се враќаме на џиповите и продолжуваме до долините Хоризат и Толаихат. Се симнуваме од џиповите и поминуваме низ тесен кањон кој не води до плажите Набк и до бедуинскиот шатор. Следно е јавање на камили (околу 20 минути) по плажата. Потоа чај и лесна бедуинска вечера. Поаѓање кон хотелите. Не се препорачува за луѓе со проблеми со грбот или бремени жени.
Земете со себе: пасош, вода, удобни чевли, крема за сончање, капа, очила, пари за бакшиш.
Во цената е вклучено: влезница во националниот парк, јавање на камила, вечера со бедуини и безалкохолни пијалоци, претставник на компанијата. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

ВАЖНО:

1. Минимален број на туристи: 150 лица;

2. Период на известување за неопходен минимум за реализација – 21 ден;

3. Пасошот треба да е со важност најмалку 6 месеци по датумот на враќање;

4. Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата и ред на летање.

Можеби ќе Ви се допадне

GRAND Hotel THERME ***** – Banya Bansko

METAMORFOSIS APARTMANI – Metamorfosi, Sithonia

BLUE STRATOS – Metamorfosi, Sithonia

ATINA – Jerisos, Atos

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright Art of Travel