Cleopatra Luxury Resort ***** - Sharm el Sheikh

ЕСЕН 2023 / АВИО ОД СОФИЈА

УСЛУГА

All inclusive

Оддалеченост од плажа

На плажа

Египет

Шарм ел Шеик>Хотели

Cleopatra Luxury Resort Sharm El Sheikh 5* – комплекс со голема територија и прекрасни зелени површини. Поделен е на една главна зграда и 9 посебни згради со различни типови на соби – Супериор со поглед на море, со сместување до 3 лица (сместувањето на третото е RB). Мини бар – само вода, кафе и чај бесплатно. Бесплатен Wi-Fi низ целата територија. На територијата на хотелот има 4 базени за возрасни и 2 за деца (еден има водена трамболина), еден се загрева во зима. Различна анимација секој ден. Лоби бар 24ч. Спа центар, одделени жени/мажи, тениско игралиште (навечер се плаќа 15$ на час), детски клуб. Бар на плажа и на базен, 3 ресторани – еден главен со можност за доцна вечера од 22:30 – 00:00 часот, може да се подготват различни специјални менија (без глутен, со посебни барања). по претходна резервација. Хотелот располага со 2 A la Carte ресторани – со италијанска и морска кујна, кои може да се користат еднаш на 7-дневен престој. Фитнес центар и пинг-понг. Плажата е прекрасна, има мал гребен (чевли за вода не се потребни). 

Cleopatra Luxury Resort Sharm El Sheikh 5* е крајбрежен комплекс на полуостровот Синај, во прекрасната област на заливот Набк. Се наоѓа на 17 километри од заливот Наама. Дневните услуги за трансфер се организираат на барање. Аеродромот е оддалечен 7 километри.

Хотелот на своите гости им нуди: 24 часовен прием, лоби бар, бар покрај базен, главен ресторан, снек бар, продавници во хотелот, нуркање и спортови на вода, анимација за време на престојот, детски игралишта, бебешки креветчиња, конференциски сали, менувачница, тематски вечери, фитнес, аеробик, тениско игралиште, пинг-понг, жичен интернет е достапен во хотелските соби и е бесплатен, услуга во соба, билјар, пикадо. Хотелски услуги со доплата: спа и велнес центар, салон за убавина, центар за нуркање, доктор.

Cleopatra Luxury Resort нуди 324 соби и апартмани. Сите соби се удобни и имаат спектакуларен поглед на градините, базените, Црвеното Море и островот Тиран. Елегантно декорираните соби во Cleopatra Luxury Resort имаат телевизор со рамен екран со сателитски канали. Секоја климатизирана соба има мини бар. Сите соби имаат балкон или тераса. Супериор соба – Супериор соби со поглед на градина, базени или море, нудат простор од 38 квадратни метри и се достапни со избор на гостите од еден брачен кревет 2м x 2м или два единечни кревети од 130 x 180. Луксузна соба – Луксузните соби со поглед на море. Со 48 квадратни метри, гостите можат да изберат помеѓу еден брачен кревет 2mx2m или два брачни кревети 130×180. Junior Suite – Junior Suite е прекрасно модерно уреден апартман со една спална соба со површина од 85 квадратни метри со брачен кревет од 2 m x 2 m. Семеен апартман – Семејниот апартман е 146 кв.м со модерен дизајн. Една спална соба со брачен кревет (2 m x 2 m) и една спална соба со 2 единечни кревети (секој 130×180). Дневна соба, удобно опремена со директен поглед на базенот, ТВ со рамен екран со сателитски канали и телефон со директна бирање. Кујната вклучува фрижидер, машина за миење садови, аспиратор, мијалник, електричен шпорет, апарати за правење чај и кафе, чинии, чаши. Втора голема бања со двојни тушеви, бањарки, влечки, биде, фен и огледало за бричење.
Executive Suite – Стилски и модерен стан со површина од 100 м2, кој има една спална соба опремена со брачен кревет со димензии 2m х 2m. Една бања во собата со двојни тушеви. Дневна соба (врата меѓу нив) со пространа површина за седење, трпезариска маса. Собите се чистат, а крпите се менуваат секојдневно.

Термини на поаѓање: 24.09.2023, 01.10.2023, 08.10.2023, 15.10.2023, 22.10.2023, 29.10.2023

 

Цените за пакет аранжман се движат од (во зависност од терминот):

супериор соба поглед градина од 825 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

супериор соба поглед море од 960 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

џуниор суит од 1440 еур по лице

Макс. капацитет 3 возрасни или 3 возрасни + 1 дете до неполни 12 год.

 

Цената вклучува:

– Авио билет со чекиран багаж 20 kg/ 5 kg рачен багаж со авиокомпанија European Air Charter
– 7 ноќевања на база All Inclusivе

– приватна плажа, на прва линија
– 2 a la carte ресторани – италијански и рибен, 3 барови, диско
– 2 надворешни базени, детски клуб, детски базен
– интернет – достапен во фоајето
– Паркинг

– Трансфер аеродром – хотел – аеродром
– Претставник на тур-оператор

СЛИКИ И УСЛОВИ

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:                                                                                                                                              

– Египетска виза 25 $ – се плаќа на влез во Египет

– Такса за гориво /задолжителна доплата/. Се објавува 21 ден пред поаѓање од страна на авио компанијата. *Само во случај на зголемувањето на цената на горивото!

ЗА ВАЛИДНА РЕЗЕРВАЦИЈА Е ПОТРЕБНА 50% УПЛАТА во готово или на сметка на Арт оф Травел. Доплата најдоцна 30 дена пред поаѓање. Плаќањето е во денари по курс 1 еур=62 ден.

Документите се издаваат 5 дена пред поаѓање!

 

Ред на летање (подложно на измени):

Софија – Шарм Ел Шеик – 15:30 – 17:30 часот (по локално време)
Шарм Ел Шеик – Софија – 18:30 – 23:00 часот (по локално време)

 

Услови за откажување:

30+ дена пред поаѓање 50 евра по лице 
30-21 ден пред поаѓање 30% од вкупната сума
Под 21 ден 100% пенали

 

Факултативни излети:

Разглед на Шарм Ел Шеик / возрасни 21 еур / деца 11 еур
Полудневна екскурзија, која има информативен карактер за туристите. Посета на споменикот на мирот, коптската црква Света Богородица и плоштадот Сохо. Земете со себе: вода, крема за сончање, капа, очила, камера, пари за бакшиш.
Во цената е вклучено: трансфер. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

Целодневна екскурзија до Синајскиот манастир Света Катерина /возрасни 72 еур / деца 46 еур

Состанок рано наутро. Поаѓање до резерватот Света Катерина (околу 3 часа)
Посета на Синајскиот манастир Света Катерина, кој бил изграден во подножјето на и планината Синај во Египет од страна на императорот Јустинијан | помеѓу 527 и 565 година. Според легендата, ангелите на ова место го носеле телото на света великомаченичка Екатерина по нејзиното обезглавување. Тука Мојсеј ја видел запалената грмушка, знак од Бога и објавата дека е избран за пророк. Ова е најстариот манастир во историјата, кој никогаш не престанал да врши богослужби и е активен и денес. Прогласен е за светско наследство од страна на УНЕСКО. Ја посетуваме црквата до манастирот и продолжуваме со обиколка на базиликата, разгледување на запалената грмушка и бунарот на Мојсеј. Патуваме во градот Дахаб, каде ручаме во ресторан покрај море. Слободно време за шопинг. Поаѓање назад кон Шарм Ел Шеик.
Во цената е вклучено: превоз, услуга за туристички водич, ручек. Во цената не се вклучени: лични трошоци

 

Нуркање околу прекрасните гребени на Црвеното Море /возрасен 60 еур / деца 31 еур

Состанок наутро и поаѓање. Првата станица е нуркачки центар каде што ќе можете да ја изнајмите потребната опрема. Бродот ќе тргне од Марина Травко. За време на патувањето, ќе имате три места за нуркање меѓу прекрасните гребени на Црвеното Море. Враќање во марината и во хотелите.
Корисни информации: Националниот парк Рас Мохамед е една од најпопуларните области за нуркање во Египет. Со својата широка разновидност на морски свет, можете да очекувате интересен ден за истражување на Црвеното Море. Земете со себе: пасош, крпи за плажа, крема за сончање, капа, очила, пари за бакшиш, ЕКО такса
Во цената е вклучено: безалкохолни пијалоци на брод, ручек, трансфери, претставник на компанијата, инструктор. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

Mini Jeep Safari – посета на Националниот парк Набк /возрасни 51 еур / деца 31 еур

Поаѓање од хотелите со џипови во раните попладневни часови. Поаѓање кон Националниот парк Набк. Стигнување до широк кањон, каде што пешачиме малку, потоа се враќаме на џиповите и продолжуваме до долините Хоризат и Толаихат. Се симнуваме од џиповите и поминуваме низ тесен кањон кој не води до плажите Набк и до бедуинскиот шатор. Следно е јавање на камили (околу 20 минути) по плажата. Потоа чај и лесна бедуинска вечера. Поаѓање кон хотелите. Не се препорачува за луѓе со проблеми со грбот или бремени жени.
Земете со себе: пасош, вода, удобни чевли, крема за сончање, капа, очила, пари за бакшиш.
Во цената е вклучено: влезница во националниот парк, јавање на камила, вечера со бедуини и безалкохолни пијалоци, претставник на компанијата. Во цената не се вклучени: лични трошоци.

 

ВАЖНО:

1. Минимален број на туристи: 150 лица;

2. Период на известување за неопходен минимум за реализација – 21 ден;

3. Пасошот треба да е со важност најмалку 6 месеци по датумот на враќање;

4. Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата и ред на летање.

Можеби ќе Ви се допадне

LEONIDAS – Nea Flogita, Solunska regija

ARONIS – Nei Pori, Pieria

ELINOTEL SERMILIA Hotel ***** – Psakoudia, Sithonia

VASILIADIS – Vurvuru, Sithonia

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel