ПАРГА

ЛЕТО 2024

ПАРГА

Парга – бајковито летувалиште на копнениот дел на Јонскиот брег, сместено помеѓу Игуменица и Превеза, во областа Епир, блиску до устието на реката Ахерон. Единствена по многу нешта, со право го носи епитетот “Невестата од Епирот”. Благодарејќи на убавината, особеноста и архитектурата, прогласена е за најинтересна европска туристичка дестинација. Куќите во стариот дел на градот по правило можат да се бојадисуваат само црвено или жолто. Изградена е на падината во природен амфитеатрален изглед кој се спушта кон заливот со островчиња.

Венецијанската тврдина – изградена во XI век како би го заштитила градот од гусарите и Турците, од каде се протега импресивен поглед на град, море, како и на блиските острови – Крф, Паксос и Антипаксос. 

Француска тврдина-дворец – доминира на највисоката точка на островот Богородица покрај Парга. Од тврдината се протега импресивен поглед на црквата Св. Спиридон од едната страна и Агиос Атанасиос од другата страна.

Али Пашина тврдина – се наоѓа помеѓу Антуса и Аја,  6 km од Парга. Изградена 1814 година во времето на Али-Паша, гувернерот на Јањина, за организација на напад на Парга, но битката никогаш не се случила, поради тоа што населението само се иселило на Крф. До трврдината може да се дојде со туристичко вовче. Од нејзините ѕидини се протега преубав поглед на Крф и Паксос.

Музејот на маслините – каде што може да се види целиот процес на производство на маслиново масло, сапуни и др. и каде што истите можат и да се купат.

Островцето Панаија, сместено во средишниот дел на заливот, на само 50тина метри од плажата Крионери, и до кое можете да допливате или да дојдете со педалина или чамец. Тука се и две цркви, Црква на Пресвета Богородица и Св. Никола.

Парга има неколку плажи: 

Крионери е главна градска плажа. Песочна е и сместена под самото градско шеталиште. 

Пизо Крионери е мала плажа, заклонета со карпи и брдо и со камчиња.

Најпозната и најубава плажа е Валтос, до која може да се дојде пеш или со бротче. Долга 2 km, со тиркизно сина боја на водата, со фини бели камчиња, кои на некои места преминуваат во песок. На плажата скоро да нема место да спустите свој пешкир, така да е скоро задолжително изнајмување на лежалка и чадор. 

Лихнос  е песочно-камчеста плажа на 3 km оддалеченост од Парга. Може да се дојде и пеш по патеката низ маслиниците преку брдото.

Саракинико е можеби наубавата и најчистата плажа на 12 км оддалеченост од Парга и до нејзе може да се дојде или со автомобил или со бротче.

Она што секако препорачуваме да посетите се островите Паксос и Антипаксос, реката Ахерон, крстарење до Лефкада, Кефалонија и Итака од Нидри на Лефкада, острово Крф…

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

FIORE – Parga, Jonski Breg

Фиоре – Парга – е оддалечена 180 метри од плажа (Писо-Kрионери), со одличен пристап до море без нагорнини. Куќата нуди симпатично уреден двор со зеленило и мала скара, прикладни места за...

LIMONA – Parga, Jonski Breg

Limona е оддалечена 400 m од центарот и 600 m од плажата. Располага со двокреветни и трокреветни студија. Сите сместувачки единици имаат кујна, купатило, балкон, ТВ, WiFi и клима (со доплата на лице место).

VASIA – Parga, Jonski Breg

Куќа Vasia се наоѓа во поширокиот центар на Парга, над училиштето и пекарницата “Green bakery”. Од морето и шеталиштето е оддалечена 450, a oд плажата Krioneri 650 метри. На само 100-150 метри од...

RINA – Parga, Jonski Breg

RINA – Куќата се наоѓа во мирниот дел на Парга, на 500 m од плажата и 250 m од центарот. Во понуда се двокреветни и трокреветни студија, на приземје и прв кат и се наоѓаат во два објекти, еден ...

NAFSIKA – Parga, Jonski Breg

NAFSIKA House е квалитетен. реновиран објект, се наоѓаат во мирниот, рамен дел на Парга, опкружена со маслиник, преферирана од гостите на кои не им одговара брдовитата конфигурација. ...

*10% - 15%

*29.03.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

IRA – Parga, Jonski Breg

IRA се наоѓа во централниот дел на Парга, на крајот на улицата, која води нагоре од училиштето и пекарницата “Green bakery”. Од морето и шеталиштето е оддалечена 500 метри, oд плажата Krioneri ...

LAST MINUTE /10% - 15%

*25.05.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

COSY – Parga, Jonski Breg

COSY - квалитетн објект со пространи студија. Објектот се наоѓа во централниот дел на Парга, на крајот од улицата која води по нагорница од училиштето и познатата пекарница ...

10% - 15%

*29.03.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

OLGA – Parga, Jonski Breg

OLGA - Куќата се наоѓа на 70 метри од малата градска плажа и на само неколку минути од центарот. Сите студија имаат балкон, опремена кујна, фрижидер, ТВ, бежичен интернет, за чија брзина ...

THEO – Parga, Jonski Breg

Куќа Theo се наоѓа во рамниот дел на Парга, кај фудбалското игралиште, од долната страна на магистралниот пат и во поширокиот центар на летувалиштето. Од плажата Piso Krioneri е оддалечена 350, a...

MARIS – Parga, Jonski Breg

Maris house е многу квалитетен објект со базен, на околу 450 метри од плажата Валтос. Центарот на Парга е на повеќе од 1 км , а во непосредна близина има еден маркет и неколку таверни, додека на Валтос...

5% - 10%

*25.05.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

NIKAS – Parga, Jonski Breg

Nikas се наога во непосредна близина на центар, од плажа оддалечена околу 350 m. Во понуда се двокреветни и трокреветни студија, на прв и втор кат, како и четворокреветни и петткреветни дуплекс апартмани, на приземје. ..

ZACHARIAS – Parga, Jonski Breg

Zacharias studios, симпатична куќа, која е сместена во мирниот, рамниот дел на Парга, опкружена со многу зеленило. Она што ја издвојува од поголемиот број на куќи во Парга, е убав двор со ...

LAST MINUTE

*25.05.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

KONSTANTINA – ALEXANDROS – Parga, Jonski Breg

Alexandros се наоѓа во рамниот дел на Парга, оддалечена околу 100 m од плажата Piso Krioneri (мала градска плажа) околу 300 m од плажата Krioneri (главна градска плажа) и центарот на местото.

HARMONY GARDEN – Parga, Jonski Breg

HARMONY GARDEN – Куќата е сместена во убаво опкружување, со многу зеленило и медитерански растенија, над Валтос плажата. Од морето и шеталиштето уз Валтос плажата е оддалечена ...

OLIVE TREE – Parga, Jonski Breg

Комплексот Olive Tree се наоѓа во рамниот дел на Парга, во мирно опкружување со многу зеленило. Она што го издвојува од останатите е голем базен со лежалки и чадори за сонце, голем паркинг, ...

5% - 15%

*29.03.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

GARDEN House – Parga, Jonski Breg

Симпатична Garden House се наоѓа на влезот во Парга, во релативно рамен дел во однос на центарот на местото. Сместена е во убав двор со сопствен паркинг. Од плажата Пизо Крионери е ...

5% - 15%

*29.03.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

CHRISTOFER – Parga, Jonski Breg

CHRISTOFER – Куќата се наоѓа во близина на центарот на Парга, а од градската плажа е оддалечена околу 450m. Во понуда се двокреветни и трокреветни студија на приземје и прв кат и...

TRI PLATANI – Parga, Jonski Breg

Куќата Три платани е сместена над плажата Валтос од која ја делат 100тина метри (oколу 50 скали и патека). Куќа е со еден од најубавите погледи на море. Уште еден од симболите на Парга, Венецијанската ...

LAST MINUTE

*25.05.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

JIOVANNI – Parga, Jonski Breg

Jiovanni се наоѓа во строгиот центар на Парга, над училиштето и пекарницата “Green bakery”. Од морето и шеталиштето е оддалечена 350, oд плажата Krioneri 550 метри. Плажата Валтос е оддалечена ...

LAST MINUTE

*25.05.24

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel