АКАБА

ЕСЕН 2023

АКАБА

 

Заливот се наоѓа на источната страна од Синајскиот полуостров, а на запад од Арапскиот полуостров. Со Суецкиот залив на запад, се протега од северниот дел на Црвеното Море. Акапскиот Залив е широк 24 км во најширокиот дел и се протега 160 км северно од Тиранскиот Проток, каде Израел се среќава со Египет и Јордан.

Како и крајбрежните води на Црвеното Море, заливот е едно од најдобрите места во светот за нуркање. Подрачјето е особено богато со корали и други места со значајна морска биоразновидност.

 

Акаба се наоѓа на југот од земјата и е најголем град на брегот на истоимениот залив и воедно единствено морско пристаниште на Јордан. Градот е една од главните туристички атракции на земјата и има статус на специјална економска зона. Познат е по топлото Црвено Море и богатиот морски свет. Температурата во текот на зимата не паѓа под 22°C, а во пролет се движи и до 30°C во мај. Должината на морскиот брег на Акаба е 27 км. 

 

Заливот е едно од најпопуларните места за нуркање во светот — крај брегот на Ејлат годишно нуркаат 250.000 луѓе, што е 10% на приходите од туризмот во Јордан. Друго популарно место источно од северниот крај на заливот е долината Вади Рум или „Долина на Месечината“. Тука се и археолошките наоди на цивилизацијата од железно време кај Ејла во Акаба и местото каде што се одиграла битката кај Акаба во Првата светска војна предводена од Лоренс од Арабија. Секако најпозната е Петра, градот вклесан во карпите и изграден од Набатејците околу 6. век п.н.е. Благодарение на стратешки поволната положба, низ Петра поминувале караваните од југот на Арабија кои пренесувале скапоцена роба: зачини и свила од Индија, слонова коска од Африка, бисери од Црвеното Море и темјан од Јужна Арабија. 1985та година е вклучена во списокот на УНЕСКО и е едно од седумтте светски чуда.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

MOVENPICK TALA BAY Resort ***** – Aqaba, Jordan

Хотелскиот комплекс се наоѓа во заливот Тала, сместен на плажа и има нуркачки центар. Од останатите содржини издвојуваме лагуна базен со водопади, „мрзлива река“, спа центар на 1200 м2, бесплатен ...

ПРОЛЕТ / ЕСЕН 2022

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

HYATT REGENCY AQABA AYLA Resort ***** – Aqaba, Jordan

Hyatt Regency Aqaba Ayla 5* се наоѓа на првата линија до морето, блиску до Акаба, а покрај голф клубот Ayla. Располага со двокреветни соби од 42 м2 сите климатизирани, со 55 " HDTV, фен, бањарки ...

ПРОЛЕТ / ЕСЕН 2022

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

DOUBLETREE by Hilton Hotel ***** – Aqaba, Jordan

DoubleTree by Hilton Hotel Aqaba се наоѓа во срцето на заливот на Акаба, на пет минути од центарот на градот и во непосредна близина на паркот во Акаба. Најблиските плажи се Al-Ghandour и Movenpick ...

ПРОЛЕТ / ЕСЕН 2022

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

MOVENPICK Resort&Residence ***** – Aqaba, Jordan

Модерен хотелски комплекс во центарот на Акаба, оддалечен на пешачко растојание од плажата. Располага со приватна плажа, неколку надворешни базени и 5 ресторани. Нуди бесплатен WiFi во целиот ...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel