НЕА МУДАЊА

ЛЕТО 2024

НЕА МУДАЊА

 

Неа Мудања е вториот по големина град на Халкидики, по Полигирос. Се наоѓа на 54 км оддалеченост од Солун. Има 9.500 жители, чии основни занимања се туризмот и риболовот. 

Околу Неа Мудања се наоѓаат илјадници маслинови дрвја. Во близина е и одморалиштето Дионисиос, кое е оддалечено само 3 км. Плажата изобилува со барови, спортови на вода, таверни и ресторани каде што можете да ја вкусите најсвежата риба. Можете да ги посетите баровите и кафетериите во попладневните и ноќните часови за забава. Поминете едно попладне на прошетка до ридот Панагија Корифини, каде што е изградена прекрасна црква во идиличен пејзаж. Исто така Неа Мудања е најголемиот трговски центар на Халкидики, со продавници од секаков вид, пошта, банки, здравствени центри, клиники и ветеринарна амбуланта. Во текот на годината се одржуваат неколку уметнички настани. Театарот на отворено со капацитет од 2.000 луѓе е домаќин на десетици театарски и музички претстави на Фестивалот на морето во текот на летните месеци. Ако сте во областа во текот на втората недела од јули, можете да го посетите еднонеделниот фестивал на сардината. Во недела, денот кога завршува фестивалот, посетителите можат да вкусат вкусни сардини на скара и многу бело вино.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

MEDITERAN – Nea Moudania, Solunski zaliv

Mediteran се наоѓа на 50 m од плажа/море во крајниот дел на Неа Мудања, каде што е најубавата плажа (широка плажа - ситна песок - бистра вода), и околу 400 м од центарот. ...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright document.write(new Date().getFullYear()); Art of Travel