Круја, Тирана, Драч, Валона, Орикум, Дерми, Химаре, Саранда и Ѓирокастро за 01. мај и Велигден / автобус

Пролетни патувања

Типот на програма

автобус

Цена 6.760 ден

4 дена / 3 ноќевања

Албанија

Круја>Тирана>Драч>Валона>Орикум>Дерми>Химаре>Саранда>Ѓирокастро

ЗА УПЛАТА ДО 10. АПРИЛ 2021 ЦЕНА 6.760 ден

ТЕРМИН: 01.05.2021

КРУЈА – ТИРАНА – ДРАЧ – ВАЛОНА – ОРИКУМ – ДЕРМИ – ХИМАРЕ – САРАНДА – ЃИРОКАСТРО

термин

01.05 – 04.05.2021

Програма: автобус / 4 дена / 3 ноќевања со појадок/ водич

1 ден: 01.05.2021 сабота/ трансфер од Скопје до Битола – Круја -Тирана – Драч

Поаѓање за Круја и Тирана од Битола на паркингот Спортска сала во 06.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел уште од 17 век, а главен град на земјата е од 1920 год. Тој е најголемиот град во Албанија. Панорамски разглед на градот од автобус: плоштадот со споменикот на националниот херој Скендербег, џамијата Етем бег од ХVІІ век, пирамидата замислена како музеј на поранешниот диктатор Енвер Хоџа, Националниот историски музеј, Палатата на претседателот, зградите на министерствата, администрацијата, новите згради на банките, канцелариите, хотелите и првиот локален облакодер. Заминување за Драч. Сместување во хотел 4*. Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден: 02.05.2021 недела /Драч – Валона – Звернец

Појадок. Заминување со групата кон Валона. Разглед на Валона, кој е пристанишен град со посебно значење, бидејќи ова е местото каде што земјата ја прогласи својата независност од Отоманската империја на почетокот на 20ти век. Ќе видиме неколку  споменици и музеи, славејќи ја првата влада на државникот Исмаил Ќемали и притоа ќе се запознаеме со албанската историја (споменикот на независноста, џамија Муради, манастирот Звернец, замокот Канине, музејот на историски реликвии).  Ќе видиме опуштени туристички плажи со чисти води кои се оддалечени само неколку километри, и ќе поминеме по  крајбрежниот пат јужно, каде има низа шармантни мали одморалишта што се протегаат долж брегот, а под  огромните планински предели на националниот парк Логора (ќе имаме можност да ги погледнеме на нашиот пат кон Саранда).  Ќе го посетиме манастирот Звернец, каде ќе имаме можност да се запознаеме за неговата историја, како и да се поклониме на големиот христијански празник Велигден. Ова величествено парче од албанското културно наследство се наоѓа на остров во лагуната Нарта, кратко патување северозападно од градот. До него може да стигнете преку дрвениот дрвен мост. Откако ќе стигнеме до копното, ќе можеме да се изгубиме во густата ароматична борова шума на островот и да прошетаме низ карпестото крајбрежје, за да се погледне  лагуната. Во центарот, во мирната мала чистинка, се наоѓа овој манастир од 13ти век, прекрасен пример за византиска архитектура. Релативно малку посетители стигнуваат до островот, така што Звернец е мирно место за излети, најубав е  попладне. Ви нудиме можност за тура со АТВ мотори, кое ќе биде незаборавно искуство (факултативно). Враќање во Валона. Сместување во хотел. Слободна вечер.Ноќевање.

3 ден: 03.05.2021 понеделник  /Валона – Дерми- Химара – Саранда

Појадок. Заминување на југ, со можност за разгледување на најубавиот дел од албанскиот брег и местата Орикум и Химара. Можност за организиран пикник покрај море со морска храна и локално вино – факултативно 15 Еур. Пристигнување во Саранда. Сместување во хотел. Организиран разглед на гратчето со акцент на објектите и содржините. Саранда е еден од најшармантните градови на албанската ривиера, а во текот на летните месеци се чини дека половина Тирана се преселува тука за да ужива во  плажите и ноќен живот покрај шеталиштето. Она што некогаш беше заспано рибарско село сега е град кој просперира. Организирана свечена вечера во замокот Ликуреши, доколку биде дозволено (факултативно). Ноќевање.

4 ден: 04.05.2021 вторник /Саранда – Ѓирокастро – Македонија

Појадок. Заминување за Македонија  со попатни паузи за одмор и посета на градот Ѓирокастро, кој е под заштита на Унеско.Потеклото на градот започнува со замокот Ѓирокастро, изграден во IVти век од нашата ера. Градот го добил името Аргирокастро, во 1336 година. Во 1417 година бил освоен од османлиската војска. Градот го достигна својот врв во периодот од 1800-1830 година, кога беа изградени монументални куќи за собирање. Првите населби се оние во Чаршија и Хазмурате. Главната карактеристика на Ѓирокастро е интензивната употреба на камен во градењето на куќите, кои личат на мали тврдини, улиците на калдрма, кои водат кон Чаршијата. Тука можете да ја посетите Mosамијата на чаршијата, изградена во 1557 година. Поради сите овие карактеристики, Ѓирокастро е познат и како „Камениот град“. Најважната структура на градот е замокот, кој е најголемиот замок во Албанија. Внатре во замокот, можете да го посетите Музејот на оружје, отворен во 1971 година. Овде се изложени оружја од праисторијата до Втората светска војна. Националниот фолк фестивал се одржувал во овој замок во текот на годините. Патот води преку Тепелене-родното место на Али Паша. Пристигнување во Битола во вечерните часови.

 

 

Цена на аранжманот : 119 Еур / 7,380 мкд
За уплата до 10/04/2021 цена 109 Еур/6.760 мкд

Деца 2-12 години 49 Еур

 

Цената на аранжманот вклучува:

 • Автобуски превоз на наведената релација
 • Хотелско сместување – 3 ноќевања со појадок во хотели со 4* Драч, Валона и Саранда
 • Организиран панорамски разглед на албанското крајбрежје
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Цената на аранжманот не вклучува:

 • Влезници за музеите и културно историските споменици
 • Патничко осигурување
 • Пикник со традиционална храна во Химара 15 Еур лице
 • Свечена вечера со фолклор во Саранда 15 Еур/лице (доколку дозволуваат условите)
 • Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице

ПОГЛЕДНИ ДЕТАЛИ

Цена на аранжманот : 119 Еур / 7,380 мкд
За уплата до 10/04/2021 цена 109 Еур/6.760 мкд

Деца 2-12 години 49 Еур

 

Цената на аранжманот вклучува:

Автобуски превоз на наведената релација
Хотелско сместување 3 ноќевања со појадок во хотели со 4* Драч, Валона и Саранда
Организиран панорамски разглед на албанското крајбрежје
Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Цената на аранжманот не вклучува:

Влезници за музеите и културно историските споменици
Патничко осигурување
Пикник со традиционална храна во Химара 15 Еур лице
Свечена вечера со фолклор во Саранда 15 Еур/лице (доколку дозволуваат условите)
Доплата за повратен трансфер во МК: Скопје и Велес 10 Еур/лице, Прилеп, Охрид и Кавадарци 5 Еур/лице

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ

Плаќањето е во денари по курс 1 еур = 62 денари

За валидна резервација потребна е уплата од 30% а останатиот дел најмалку 15 дена пред поаѓање

Отказ на аранжманот е дозволен до поаѓање без пенали.

 

ОПШТИ НАПОМЕНИ НА ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.

За овој програм важат Опшите услови на патување 

Организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми)  за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Во Албанија се патува со пасош или лична карта.

ПРОГРАМА

1 ден: 01.05.2021 сабота/ Битола – Круја -Тирана – Драч

Поаѓање за Круја и Тирана од Битола на паркингот Спортска сала во 06.00 часот со туристички автобус. Патот води преку Ќафасан низ Албанија. Круја, родниот град на националниот херој Скендербег. Можност за посета на средновековната тврдина, музејот Скендербег и Старата чаршија. По кафе паузата и прошетката низ старата чаршија, заминување за албанскиот главен град Тирана. Како град, Тирана постоел уште од 17ти век, а главен град на земјата е од 1920 год. Тој е најголемиот град во Албанија. Панорамски разглед на градот од автобус: плоштадот со споменикот на националниот херој Скендербег, џамијата Етем бег од ХVІІ век, Пирамидата замислена како музеј на поранешниот диктатор Енвер Хоџа, Националниот историски музеј, палатата на претседателот, зградите на министерствата, администрацијата, новите згради на банките, канцелариите, хотелите и првиот локален облакодер. Заминување за Драч. Сместување во хотел 4*.  Слободно време за индивидуални активности. Ноќевање.

2 ден: 02.05.2021 недела /Драч – Валона – Звернец

Појадок. Заминување со групата кон Валона. Разглед на Валона, кој е пристанишен град со посебно значење, бидејќи ова е местото каде што земјата ја прогласи својата независност од Отоманската империја на почетокот на 20ти век. Ќе видиме неколку  споменици и музеи, славејќи ја првата влада на државникот Исмаил Ќемали и притоа ќе се запознаеме со албанската историја (споменикот на независноста, џамија Муради, манастирот Звернец, замокот Канине, музејот на историски реликвии).  Ќе видиме опуштени туристички плажи со чисти води кои се оддалечени само неколку километри, и ќе поминеме по  крајбрежниот пат јужно, каде има низа шармантни мали одморалишта што се протегаат вдолж брегот, а под  огромните планински предели на националниот парк Логора (ќе имаме можност да ги погледнеме на нашиот пат кон Саранда).  Ќе го посетиме манастирот Звернец, каде ќе имаме можност да се запознаеме за неговата историја, како и да се поклониме на големиот христијански празник Велигден. Ова величествено парче од албанското културно наследство се наоѓа на остров во лагуната Нарта, кратко патување северозападно од градот. До него може да стигнете преку дрвениот дрвен мост. Откако ќе стигнеме до копното, ќе можеме да се изгубиме во густата ароматична борова шума на островот и да прошетаме низ карпестото крајбрежје, за да се погледне  лагуната. Во центарот, во мирната, мала чистинка, се наоѓа овој манастир од 13ти век, прекрасен пример за византиска архитектура. Релативно малку посетители стигнуваат до островот, така што Звернец е мирно место за излети, а најубав е  попладне. Ви нудиме можност за тура со АТВ мотори, кое ќе биде незаборавно искуство (факултативно). Враќање во Валона. Сместување во хотел. Слободна вечер.Ноќевање.

3 ден: 03.05.2021 понеделник /Валона – Дерми - Химара – Саранда

Појадок. Заминување на југ, со можност за разгледување на најубавиот дел од албанскиот брег и местата Орикум и Химара. Можност за организиран пикник покрај море со морска храна и локално вино – факултативно 15 Еур. Пристигнување во Саранда. Сместување во хотел. Организиран разглед на гратчето со акцент на објектите и содржините. Саранда е еден од најшармантните градови на албанската ривиера, а во текот на летните месеци се чини дека половина Тирана се преселува тука за да ужива во  плажите и ноќен живот покрај шеталиштето. Она што некогаш беше заспано рибарско село, сега е град кој просперира. Организирана свечена вечера во замокот Ликуреши, доколку биде дозволено (факултативно). Ноќевање.

4 ден: 04.05.2021 вторник /Саранда - Ѓирокастро – Македонија

Појадок. Заминување за Македонија  со попатни паузи за одмор и посета на градот Ѓирокастро кој е под заштита на Унеско. Потеклото на градот започнува со замокот Ѓирокастро, изграден во IVти век од нашата ера. Градот го добил името Аргирокастро, во 1336 година. Во 1417 година бил освоен од османлиската војска. Градот го достигна својот врв во периодот од 1800-1830 година, кога беа изградени монументални куќи за собирање. Првите населби се оние во Чаршија и Хазмурате. Главната карактеристика на Ѓирокастро е интензивната употреба на камен во градењето на куќите, кои личат на мали тврдини, улиците на калдрма, кои водат кон Чаршијата. Тука можете да ја посетите Mosамијата на чаршијата, изградена во 1557 година. Поради сите овие карактеристики, Ѓирокастро е познат и како „Камениот град“. Најважната структура на градот е замокот, кој е најголемиот замок во Албанија. Внатре во замокот, можете да го посетите музејот на оружје, отворен во 1971 година. Овде се изложени оружја од праисторијата до Втората светска војна. Националниот фолк фестивал се одржувал во овој замок во текот на годините. Патот води преку Тепелене-родното место на Али Паша. Пристигнување во Битола во вечерните часови. Трансфер до Скопје.

Барање за резервација

МОЖЕБИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ

Art of Travel

 • Лондонска 2/17А Скопје

 • +389 2 305 1905

 • +389 70 27 93 95

 • artoftravel.mk@gmail.com

 • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright 2018 Art of Travel