Берат - Драч – Скадар – Тирана - Елбасан, 09. октомври / автобус

Есенски патувања

Типот на програма

автобус

Цена

Промо цена до 18. септември 119 еур
Редовна цена 129 еур

Албанија

Берат>Драч>Скадар>Тирана>Eлбасан

ПРОМО ЦЕНА ДО 18.09.2020 – 119 ЕУР

ТЕРМИН: 09.10. – 12.10.2020

Драч претставува најголемо пристаниште и најстар град во Албанија, со 3.000 години долга историја, за што говорат бројните археолошки наоѓалишта и локалитети. Денес е модерен град, со околу 120.000 жители и туристички центар со модерни згради, хотели и угостителски објекти.

ПОГЛЕДНИ ДЕТАЛИ

Промо цена на аранжманот за резервација до 18.09.2020: 7.400 денари   (119 евра)

Редовна цена на аранжманот: 8000 ден (129 еур)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

Превоз со туристички автобус

Сместување во хотел 4* во Драч на база 3 ноќевања со појадок

Посета и разглед со водич на Берат и Драч

Посета на Елбасан

Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Посета и разглед со водич на Скадар и Тирана – 25 евра

Задолжително патничко – здравствено осигурување

УСЛОВИ И НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ

Плаќањето е во денари по курс 1 еур = 62 денари

За валидна резервација потребна е уплата од 30% а останатиот дел најмалку 15 дена пред поаѓање

ОПШТИ НАПОМЕНИ НА ОРГАНИЗАТОРОТ НА ПАТУВАЊЕТО

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници.

Организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 7 дена пред поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата (активностите по денови и датуми)  за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Во Албанија се патува со пасош или лична карта.

ПРОГРАМА

09 октомври (петок) СКОПЈЕ – БЕРАТ - ДРАЧ

Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 01:30 часот. Поаѓање за Албанија во 02:00 часот. Се патува преку граничен премин Ќафасан со попатни паузи. Пристигнување во Берат наречен “Градот на илјада прозорци” поради големите прозорци кои ги красат куќите. Град со прекраснo испреплетена архитектура со христијански и муслимански карактеристики, многу религиозни објекти: џамии, цркви (Св. Троица, Св. Илија…), кои припаѓаат на Албанската православна црква, чијашто автокефалност била прогласена во Белград, во 1922 година. Разглед на градот и неговите најзначајни знаменитости. Во договорено време поаѓање кон Драч. Пристигнување и сместување во хотел. Ноќевање.

10 октомври (сабота) ДРАЧ

Појадок. Разглед на градот и неговите културно – историски знаменитости: националниот музеј, римскиот амфитеатар, шеталиштето долж брегот… Драч претставува најголемо пристаниште и најстар град во Албанија, со 3.000 години долга историја, за што говорат бројните археолошки наоѓалишта и локалитети. Денес е модерен град со околу 120.000 жители и туристички центар со модерни згради, хотели и угостителски објекти. Слободно попладне. Ноќевање.

11 октомври (недела) ДРАЧ – СКАДАР – ТИРАНА – ДРАЧ

По појадокот, факултативно, посета на Скадар – познат како центар на католицизмот во Албанија и совршен пример како различните религии живеат сложно заедно. Главна знаменитост на градот е тврдината Розафа, изградена во 3тиот век п.н.е. од која се протега прекрасен панорамски поглед на најголемото природно езеро на Балканскиот полуостров – Скадарско езеро. Градот е полн со зеленило, широки улици, кафе барови, градби со медитеранска и ориентална архитектура. Во договорено време заминување од Скадар и посета на Тирана. Прошетка низ центарот каде се сместени: плоштадот Скендербг, операта, џамијата Етем беј, националната библиотека, Саат кула – симбол на градот, остатоците на Јустинијановата тврдина, културниот центар, поранешниот музеј на Енвер Хоџа, националниот историски музеј… Вечерта, враќање во Драч. Ноќевање.

12 октомври (понеделник) ДРАЧ – ЕЛБАСАН - СКОПЈЕ

Појадок. Посета на Елбасан, четвртиот град по големина во Албанија, кој претставува центар за производство на маслиново масло, пченица и тутун. Во договорено време поаѓање кон Македонија и пристигнување во доцните вечерни часови.

Барање за резервација

МОЖЕБИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ

Hotel Aleksandar – Vrnjacka Banja

Adonis Apart-hotel – Pefkohori, Kassandra

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright 2018 Art of Travel