АМУЉАНИ

ЛЕТО 2020

АМУЉАНИ

 

Остров Амуљани e единствен населен остров на Халкидики, со површина од 4,5 km 2. До островот се доаѓа со траект од пристаништето Трипити за околу 15 мин. возење. Цената е околу 2 евра по лице и 10 евра за автомобил. Во летните месеци траекти поаѓаат на секој пола саат. Со своите 600 жители кои, воглавно се занимаваат со рибарење и туризам, припаѓа на општината Стагира Акантус. На островот има неколку таверни,, рибни ресторани, барови, мини-маркети и продавници.

Плажи: Амуљани е познато по преубави песочни плажи и добрите временски услови без ветер. Иако населено, го карактеризира недопрена природа. Самото село нема градска плажа, освен мали ували, но сите останати се во близина. Секоја од нив убава на свој начин, а до сите можете да стигнете пеш или со локално „такси„, приколка која ја влече магарец, со цена од 2 евра по правец. Со бротчиња можат да се посетат околните острови Дрениа, Тигани и Понтики, каде што можете да уживате на нивните плажи и да ручате во некоја од таверните. Убавините на островот, беспрекорно чисто море и рајските плажи, фантастичните рибни специјалитети и љубезните жители се причина за зголемен број на посетители.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

НАСКОРО

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

ЛЕТО 2020

ПОВЕЌЕ

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright 2018 Art of Travel