КОПАОНИК

ЗИМА 2021 / 2022

КОПАОНИК
 

Копаоник со право го заслужува своето второ име – Сончева планина. Со просечно 200 сончеви денови годишно, и просечно 160 снежни денови (од крајот на ноември до првите мајски денови), е дефинитивно идеална комбинација за секој вљубеник на природата и зимските спортови.

Планинскиот воздух несомнено му годи на организмот, а најубавата српска планина го има за секој свој посетител доволно, за да се врати од одморот свеж и препороден. Свежиот планински воздух е одлична превенција од разновидни болести, а и лекување на дел од нив. Планинскиот воздух го јакне имунитетот, ја подобрува крвната слика, поволно влијае на повлекување на кожните заболувања, ги ублажува алергиските реации и го нормализира притисокот. Несомнено влијае на подобро внатрешно чувство и е рецепт за излегување од депресијата, победа над анксиозноста, но и одличен одмор од секојдневието. По враќањето ќе се чувствувате подобро, посилни и спремни за работа, дружби и се она што подразбира секојдневие.

Ски центарот е погоден за сите категории и возрасти. Поседува преку 62км ски патеки, за нордиско и алпско скијање. Исто така нуди и парк за бордање. Моменталниот капацитет е  24 жичари и ски лифтови за преку 33.000 скијачи. 97% од патеките се покриени со системот за вештачко оснежување.

 

Карактеристики на ски центар Копаоник:

Височина – 1.770 м – Највисок врв – 2.017 m – Вкупна должина на патеките – 62.000 m – Вкупен капацитет на жичарите – 33.000 скијачи/час – Број на жичари, ски лифтови – 24 – Број на лесни ски патеки – 21 – Број на средни ски патеки – 9 – Број на тешки ски патеки – 6 – Максимална висинска разлика – 512 m – Најдолга ски патека – 3.500 m – Должина на ноќната ски патека – 450 m – Нордиски ски патеки – 12 km – 97% покриеност со системот на вештачко оснежавање – Snow park – Три патеки по FIS стандард за слалом, велеслалом, супер велеслалом и спуст

МАПА НА СКИЈАЛИШТЕТО 55 km ски патеки уредени за алпско скијање – 18 km ски патеки за нордиско скијање – ноќна ски патека Мало Језеро – snowboard парк – 4  исклопиви четвороседни жичари – 3 фиксни четвороседни жичари – 3 двоседни жичари – 2  сидра – 8 чинии – 97% оснежено – Караман A и B, Панчиќев врв, Дубока 1 и 2, Сунчана долина, Мало језеро, Крст, Крчмар, Кнежевске баре, Мали Караман, Марине воде, Гобеља и ски патишта кои им припаѓаат.

РАЗГЛЕДАЈТЕ ЈА НАШАТА ПОНУДА

MILMARI Hotel *** – Kopaonik

Milmari Resort (Hotel Milmari) е лоциран во Викенд населба, на регионалниот пат Копаоник - Рашка.

ЕСЕН 2021

Повеќе

Aparthotel MOUNT – Kopaonik

Hotel “MOUNT” се наоѓа во самиот центар на Копаоник, на 1732 m надморска височина. Од хотелот GRAND е оддалечен 100 м, а од најблиската жичара (Караман гребен) околу 200 m. Има одлични приоди ...

Apartmani KRALJEVI ČARDACI *** – Kopaonik

Комплексот Краљеви Чардаци се наоѓа во Викенд населба, на 5км оддалеченост од центарот на Копаоник. Во понуда се вкупно 307 сместувачки единици. ...

ЗИМА 2021-22 /

10% ПОПУСТ

Повеќе

Hotel i Konačište JUNIOR *** – Brzeće, Kopaonik

Junior се наоѓа на Копаоник, во туристичкиот центар Brzeće на идеална надморска височина од 1070м

Hotel PUTNIK **** – Kopaonik

Хотел Putnik 4* се наоѓа во Сончева Долина, во најубавиот дел на Копаоник, на 1650 метри надморска височина. Од хотелот до ски патека „Sunčana dolina„ постои патот низ шума.  Хотелот е комплетно реновиран за ...

ЗИМА 2021-2022 /

10% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel GRAND & SPA **** – Kopaonik

Hotel Grand & Spa **** е еден од најлуксузните хотели на Копаоник. Изграден 1981 год. како Хотел Караван, од година во година добивал се посовремен изглед и пружал се поквалитетна услуга, за да 2012-та год. стане ...

ЗИМА 2021-22 /

10-15% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel CLUB A *** – Kopaonik

Хотелот се наоѓа во центарот на Копаоник, на само 200м од ски лифтот. Хотелот содржи: затворен базен, џакузи, сауна, фризер, ски остава, бар, ресторан, бежичен интернет, паркинг, детска игрална...

ЗИМА 2021-2022 /

10% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel KRALJEVI ČARDACI **** – Kopaonik

Хотелот е изграден 2011 година. Се состои од неколку згради споени во комплекс. Од 2018 година во понуда е и новото хотелско крило, детскиот дел во ...

ЗИМА 2021-22 /

10% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Aparthotel ZONED & SPA – Kopaonik

ApartHotel & Spa Zoned 4* е модерен објект изграден во планински стил кој се наоѓа во викенд населбата на само 3 km од центарот на Копаоник

ЗИМА 2021/22 /

10% ПОПУСТ + 2 деца гратис

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Apartmani KONACI SUNČANI VRHOVI – Kopaonik

Конаците „Сунчани Врхови“ /Маглиќ, Ангела, Козник/ се наоѓаат во центарот на Копаоник и во непосредна близина на ски патеките.  Центар на забавниот живот, во чии рамки се и голем број на ресторани, ...

ЗИМА 2021-2022 /

7% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Hotel GORSKI & SPA **** – Kopaonik

Gorski Hotel & Spa Kopaonik на 20. јануари 2019 год. ја отпочна работата. Со комфорот и врвната услуга во потполност ќе ја доживеете планинска атмосфера. Со 118 комфорни сместувачки единици Gorski ...

ЗИМА 2021 - 22 /

15% ПОПУСТ

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Apartmani MUJEN Lux **** – Kopaonik

Хотелот се наоѓа во Викенд населба, на само 2,6 км од центарот на Копаоник. Ски лифтот Сончана Долина е на 1,4 км. Хотелот содржи: лифт, градина со тераса за сончање, творен и затворен базен...

ЗИМА 2021 - 2022

ПОВЕЌЕ ДЕТАЛИ

Vila KOPAONIK – Kopaonik

Vila Kopaonik е еден од поновите објекти на Копаоник. Своите први гости ги примил во декември 2014 год. Се наоѓа на надморска височина од 1710 m во центарот на Копаоник, во непосредна близина на "JAT apartmani"...

Art of Travel

  • Лондонска 2/17А Скопје

  • +389 2 305 1905

  • +389 70 27 93 95

  • artoftravel.mk@gmail.com

  • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright 2018 Art of Travel