Букурешт и откривање на мистична Трансилванија

БРАН - БРАШОВ – СИНАИА И ПЕЛЕШ - БУКУРЕШТ

Превоз

Автобус

Термин

10.10 - 14.10.2019

Романија

Букурешт>Бран

Цена со попуст: 119 EUR по лице

Редовна цена: 129 EUR по лице

БРАН “домот на Дракула”

Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски, замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахиа (Влашка). Владетелот и воин Влад Цепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на владеење на Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920 год. замокот станува кралска резиденција и дом на кралицата Мари, чија ќерка го наследила, за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, романската влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик Фон Хапсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите историјата и магијата на ова место.

БРАШОВ Брашов уште се нарекува и “градот на Саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати. Стариот град е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати градители, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од УНЕСКО. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина е и Црната Црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во југо-источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од монголската инвазија во 1242 год. 

Синаиа и замокот ПелешВо прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилванија и Влашка, изградена во неоренесансен стил – грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот романски крал, комбинација е од различни класични европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На 3.200 квадратни метри површина се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки, канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во источна и централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло, таписерии, кинески порцелан… Преку 6.000 парчиња кои ви го одземаат здивот. 

Букурешт – Плоштадот на Револуцијата е плоштад кој стана светски познат кога ТВ станиците насекаде ги пренесоа последните моменти на власт на Николае Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хелихоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската палата која денес е Национален Музеј на уметност, романскиот атенеум, кој е седиште на филхармонијата, Централната универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија. Calea Victoriei најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата Улица„ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилванија. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметноста и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, митрополитската црква – Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес, со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната романска црква. Куртија Веке најстариот дел од градот, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti, се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата црква, која 2 века служела за крунисување на романските принцови. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал. Парламентот – најголемата зграда во Европа – Палатата на Парламентот или како што порано била именувана Палата на народот. 

ПОГЛЕДНИ ДЕТАЛИ

Редовна цена на аранжманот 129 евра 

цена со попуст 119 евра 

Во цената на аранжманот е вклучено:
Автобуски превоз на релација Скопје – Букурешт – Скопје
2 ноќевања со појадок во хотел со 3*
Разглед на градот Букурешт со водич
Пратител и организација на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
Факултативна вечерна организација (прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник) – 5€
Факултативен излет „Трансилванија“ : посета на замокот Пелеш со вклучена влезница и посета на местото Бран со истоимениот замок на Дракула(влезницата за замокот не е вклучена. Цената за возрасни 40 леи за студенти 25 леи) и посета на градот Брашов (со превоз и пратител) – возрасни 35€ – студенти 30€
Факултативна посета на термалните бањи во Букурешт (25 евра превоз и влезница за бањите со користење на сите простории за 3 часа.)
Патничко осигурување – информации во агенција

Напомена:

 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на Организаторот 
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
 • За резервација е потребна авансна уплата од 30% од цената на аранжманот. Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд
 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето
 • За сите останати што нема да ги посетат Термалните бањи имаат слободно време во  трговскиот центар AFI Cotroceni за шопинг.

УСЛОВИТЕ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА И ПЛАЌАЊЕ:

 • За резервација е потребна авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош. Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

ПРОГРАМА

Ден 1 - 10 октомври – Скопје – Букурешт

Собир на групата кај Дрводекор на паркингот наспроти Хотел Холидеј Инн. Поаѓање кон Романија во 19 часот. Ноќно возење преку Бугарија до Романија.

Ден 2 - 11 октомври – Букурешт

Очекувано пристигнување во утринските часови во Букурешт, по што веднаш се започнува со разглед на градот.

Парламентот

Започнуваме со разглед на Букурешт со водич и се упатуваме кон најголемата зграда во Европа – палатата на Парламентот или како што порано иронично била именувана Палата на народот. Слободно време за фотографирање со импозантното архитектурно дело.

Плоштадот на Револуцијата
Плоштадот на револуцијата е следното место на посета. Тука ќе се запознаваме со неизбежната богата историја на Букурешт. Овој плоштад стана светски познат кога ТВ станиците насекаде низ глобусот ги пренесоа последните моменти на власт на Николај Чаушеску. Точно тука, од својот балкон на поранешните простории на Комунистичката партија, тој сведочеше во неверување како бесната маса на луѓе се свртува против него. Протестот избега од контрола, а Чаушеску избега од него со својот хеликоптер. Плоштадот е опколен со важни знаменитости: Кралската палата, која денес е Национален музеј на уметност, Романскиот атенеум кој е седиште на филхармонијата, Централната универзитетска библиотека, црвената црква Крецулеску и почетокот на фамозната авенија Викторија.

Calea Victoriei
Продолжуваме со кратко возење по авенијата Calea Victoriei, најстарата и најшармантната улица, порано позната како “Големата улица „ или „Брашов пат“ заради тоа што била дел од трговската рута која водела од Букурешт до градот Брашов, во Трансилванија. Оваа улица е идеалната рута по која се гледаат најважните историски знаменитости и споменици на архитектурата кои го претставуваат Букурешт: палатата ЦЕЦ, Националниот музеј на историја, Палатата на националниот војнички круг, Музејот на уметност и секако плоштадот Викторија со своите атракции. Паралелно од нас мирно тече притоката на Дунав, реката Дамбовица. Повторно застануваме на еден од најголемите плоштади во центарот на градот, плоштадот Унири, од каде ги посетуваме Митрополитската црква – Патријаршијата, инспирирана од манастирот Куртеа де Агрес, со византиски ентериер и импозантни иконостаси, како и седиште на врховниот водач на православната Романска црква.

Куртија Веке
Слободно време за разглед на најстариот дел од градот Куртија Веке, изграден во периодот на владетелот Влад Цепеш Трети – Дракула, проширен во денес познатата шармантна област Липскани. Во историскиот дел од оваа област во кој се пронајдени докази за староседелците на Bukuresti, се верува дека подземно имал зандани во кои Влад Дракула ги чувал своите затвореници. Денес на тоа место се останати аркади, гробници, коринтска колонада и стари ѕидини како и најстарата црква, која 2 века служела за крунисување на романските принцеви. Остатокот од областа Липскани може да се дефинира како срцето на Букурешт. Од средниот век се до 19от век била најважната комерцијална област во целиот град и пошироко. Овде најавтентично се чувствува живописниот карактер на градот, контрастите на старо и ново, на исток и запад, транзициите низ кои минува како и неговиот потенцијал.

Сместување во хотел. Слободно време за одмор.

Вечерна организација: Организирана прошетка низ стариот дел на градот, со организиран превоз и придружник – (Факултатива – 5 евра)

Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3 - 12 октомври – Пелеш, Бран и Брашов

Појадок. По појадокот се упатуваме на факултативен излет (35 евра) кон Трансилванија. Посета на преубавиот замок Пелеш, замокот Бран и магичното гратче Брашов.

Пелеш
Во прекрасниот планински пејзаж на Карпатите е сместена една од најдобро зачуваните Кралски палати, на постоечка средновковна патека помеѓу Трансилванија и Влашка, изградена во нео-ренесансен стил – грандиозната палата на замокот Пелеш. Изградена да служи како летна резиденција на првиот романски крал,  комбинација од различни класични европски стилови, воглавно ја следи италијанската елеганција, германската естетика и ренесансните линии. На површина од 3.200 м2 се простираат 30 купатила и 170 соби уредени и категоризирани по стил или по одредена светска култура, а во нив, галерии, библиотеки, канцеларии. Самиот дворец поседува една од најубавите колекции на уметност во источна и централна Европа составена од статуи, слики, оружје, мебел, сликано швајцарско стакло, таписерии, кинески порцелан… Преку 6,000 парчиња кои ви го одземаат здивот.

БРАН “домот на Дракула” Бајковитиот замок Бран, според легендарниот роман на Брам Стокер – домот на Дракула. Историски замокот прв пат е користен за одбрана против Отоманската империја, а подоцна станал место за царина на планинскиот премин помеѓу Трансилванија и Валахија(Влашка). Владетелот и воин Влад Цепеш, никогаш не живеел во овој замок, но се верува дека во времето на контрола од Отоманската империја, поминал два дена затворен во занданите на замокот. Од 1920 год. замокот станува Кралска резиденција и дом на кралицата Мари, чија ќерка го наследила, за подоцна да биде превземен од комунистичкиот режим. По новите воведени закони во 2006, романската влада одлучила да му додели сопствеништво на замокот на тосканскиот принц и војвода од Австрија – Доминик фон Хабсбург, кој по дилемата да го продаде, се одлучил да го создаде денешниот музеј – посветен на темната легенда за Дракула, митовите, интригите, историјата и магијата на ова место.

Брашов
Лоциран во централна Романија, Брашов уште се нарекува и “градот на саксонците” и е еден од нејзините најголеми градови опколен со јужните Карпати. Стариот град како дел од Брашов е еден од најдобро зачуваните во цела Европа и несомнено вреден да се истражи. Фантастичната архитектура ја пренесува историјата и влијанијата од Германија, Австрија, унгарската империја и старата комунистичка држава. Основан е од тетонските витези и развиен од Саксонците, познати ракотворци, кои ги издигнале тврдините на градот, неодамна обновени од Унеско. Градот има најмалку два влеза/ порти кои сеуште постојат. Центарот е најзабележлив по маркантната поранешна административна зграда, Casa Sfatului, плоштадот кој ја опколува како и една од најстарите куќи, Хиршер Хаус, сопствеништво на богат трговец. Во близина ќе ја посетиме и Црната црква, за која некои тврдат дека е најголемата црква изградена во готско-ренесансен стил во југо-источна Европа. На нејзино место постоела друга црква уништена од монголската инвазија во 1242 год.

Враќање во хотелот во Букурешт.

Ноќевање.

Ден 4 - 13 октомври Термални бањи/ трговски центар – Скопје

Појадок. Напуштање на хотелот.

Околу 10 часот факултативно заминување кон Термалните бањи, кои се наоѓаат во северниот дел на Букурешт, на само 30 км од ценарот на градот.

Дозволете си едно поинакво утро и 3 часовно целосно опуштање во Термалните бањи. Располагаат со 9 базени со термални води, 6 сауни, 4 парни бањи и 16 лизгалици на вода. Во склоп на самата бања има прекрасна ботаничка градина со преку 800.000 илјади растенија, вклучувајќи ги и 1,500 палми, многубројни орхидеи и многу други уникатни видови на растенија. Идеално место за да избегнете од секојдневниот градски живот.

За сите останати што нема да ги посетат Термалните бањи, имаат слободно време во  трговскиот центар AFI Cotroceni за шопинг.

Поаѓање за Македонија во 14:00ч.

Очекувано пристигнување во Скопје во претпладневните часови на 14.10.2019.

ПОБАРАЈ ПОНУДА

МОЖЕБИ ЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНЕ

Art of Travel

 • Лондонска 2/17А Скопје

 • +389 2 305 1905

 • +389 70 27 93 95

 • artoftravel.mk@gmail.com

 • info@artoftravel.mk

ГАЛЕРИЈА

КОНТАКТ

Страницата на Art of Travel е од информативен карактер! Се трудиме редовно да ја ажурираме, но постои можност за поинакви информации од моментално објавените. Ве молиме сите цени и описи на објекти да ги проверите директно во агенцијата телефонски, на mail или лично. Ви благодариме на разбирањето.© Copyright 2018 Art of Travel